Hasičská auta nebo stojany s brožurami pro turisty. Ty by se mohly nastěhovat do prázdných budov na hraničních přechodech. Nevyužitý majetek na devíti hraničních přechodech převezme Jihomoravský kraj. Pět z nich se nachází na Břeclavsku, a to Mikulov, Valtice, Poštorná, Lanžhot – Stará cesta a Břeclav – dálnice. Bezúplatné převzetí od státu schválilo na svém posledním zasedání krajské zastupitelstvo.

„Podrobné podmínky převodu ještě nejsou stanoveny. Vím, že s některými se počítalo jako se střediskem záchranné služby nebo turistického informačního centra,“ řekla náměstkyně jihomoravského hejtmana Anna Procházková.

Bývalé celnice může kraj částečně využívat i pro komerční účely. Nabyvatel ale nesmí deset let majetek na hranicích převést na někoho jiného. Další podmínkou bezúplatného převodu je, že umožní ministerstvu vnitra užívat část budov, pokud budou dočasně obnoveny kontroly na hranicích.

„Například Mikulov je jedním z největších přechodů. Předpokládám, že vnitro tam bude požadovat třeba v případě hledání osob, aby tam policisté získali prostory,“ vysvětlila Procházková. Zároveň ale s politováním dodává, že mikulovská celnice je jediná, která na kraj zatím nepřešla. „Kraj mikulovský přechod chce. Bohužel se převod zadrhl někde na ministerstvu vnitra. Přesné důvody neznám.
Počítám, že v nejbližší době přejde do správy Jihomoravského kraje i celnice u Mikulova,“ uvedla.

Mikulov je přitom jedno z mála měst, která by se využití budov bývalé celnice nebránila. „Prověřovali jsme možnost umístit sem stanoviště hasičů. Jakékoli plány jsou ale zatím jen ve virtuální podobě, protože neznáme definitivní podobu místa,“ nastínil osud místního přechodu mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Podle jeho slov by se mohlo stát, že dálniční křižovatka, která je v plánech zasazena do okolí hranic, ovlivní budovy bývalé celnice a část se bude bourat.

V plenkách jsou i plány s valtickým hraničním přechodem. „Co přesně kraj plánuje, nevím. Město Valtice nechce žádnou ze dvou buněk na hranicích nijak využívat. Záleží na kraji,“ nechala se slyšet valtická starostka Terezie Lvová.