Zavedení kamerového systému je dlouhodobou součástí plánu na zvýšení bezpečnosti ve městě. Někteří zastupitelé však už dříve poukázali na nutnost vypracovat celistvý projekt. „Je to dobrá investice, ale bylo by dobré inspirovat se například v Mikulově či Břeclavi, kde už mají zavedený fungující systém,“ radil například opoziční zastupitel za občanskou demokratickou stranu Libor Sadílek.

Co bude dál· Do budoucna plánují Hustopečští úplné pokrytí města kamerami.
· Kamery bude řídit inteligentní systém.
· Budou se podílet například na sledování obsazenosti parkoviště.

Vedení města rozpracovalo projekt do několika etap. Hlídané náměstí bude první z nich. Další se bude týkat autobusového a vlakového nádraží, okolí Základní školy Komenského a ubytovny Mostař.


Od obyvatel zazněly i obavy ohledně ztráty soukromí. „Snaha o zavedení kamerového systému vzbudila různé ohlasy. Jsme ale přesvědčení, že bude sloužit tomu, čemu má: ochraně obyvatel a majetku,“ ujistila starostka Hana Potměšilová.


Kamerový systém buduje a bude na něj dohlížet hustopečská městská policie. „Systém budeme využívat ke zpětnému vyhledávání pouze na základě nahlášených případů,“ vysvětlil Robert Novák z hustopečského krizového řízení.


Dohled uvítá například Hustopečanka Eva Hladůvková. „Pomůže to třeba vyřešit některé případy poškození aut na parkovišti,“ doufala žena. Za nové kamery zaplatí radnice zhruba přes milion korun. Do budoucna plánují Hustopečští úplné pokrytí města.