To se bude v Hustopečích konat už podruhé Masopust na Turhandlích.

Pořadatelé chtějí obnovit tradici, která byla dlouhou dobu opomíjena. Návštěvníky lákají na bohatý program. Už v deset hodin dopoledne otevře slavnost lidový zpěvák a vypravěč Franta Uher. Poté představitelé města oficiálně otevřou nově zrekonstruovanou ulici Na Hradbách, kde se právě nachází lokalita vinných sklepů Turhandle. O hodinu později už přijde ke slovu hlavní atrakce – tradiční zabijačka s porážkou.

„Bude to zabijačka se vším všudy,“ říká Eva Uhlířová z pořádající společnosti M.S.Quatro. „Doveze se živé prase a všichni pak mohou sledovat, co všechno musí řezník při takové zabijačce zvládnout, než z vroucího kotle vytáhne čerstvě uvařený ovar. Ten budou moci také návštěvníci hned ochutnat,“ láká.


V pravé poledne se na Turhandlích otevřou vinné sklepy a vinaři budou nabízet k ochutnání svá vína. „Loni bylo otevřeno patnáct sklepů, letos věříme, že jich bude ještě o něco víc,“ doufá Uhlířová. Ještě před polednem by pak měl do ulic vyjít masopustní rej masek, tolik typických pro tuto slavnost. Podle pořadatelů by jich mělo být asi padesát.

Hustopečský masopust bude ovšem i akcí charitativní. Výtěžek z prodeje skleniček, dobrovolných příspěvků a dražby vín domácích vinařů věnují organizátoři hustopečské nemocnici na nákup přenosné odsávačky plic pro interní oddělení. „Očekáváme, že všechny tyto aktivity přinesou potřebnou částku dvacet tisíc korun,“ je Uhlířová optimistkou.