Pavlovský senátor Jan Hajda z ČSSD má jasno. „Spojení památek a vína je největším turistickým tahákem jihu Moravy, a proto je třeba toho náležitě využít." Hajda tím komentoval svůj podpis, který se objevil pod návrhem novely zákona umožňující cyklistům jízdu až s 0,8 promile alkoholu.

Návrh ve čtvrtek uspěl v senátu. Pokud novelu schválí poslanci i prezident, lidé na kolech by mohli jet pod vlivem na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy.

Návrh novely
S nápadem přišel Zdeněk Škromach z ČSSD, senátoři návrh schválili a odeslali poslancům. Podle návrhu by cyklisté mohli jezdit s až 0,8 promile alkoholu v krvi. Zákon by neplatil pro silnice I. a II. třídy. Za jízdu pod vlivem by se snížily pokuty na maximálně 500 korun.

Na Břeclavsku však možnost naráží na několik „neznámých". Stezky se kříží nebo částečně vedou i po rušných silnicích první a druhé třídy. Třeba mezi Valticemi a Lednicí či mezi Velkými Bílovicemi a Podivínem. Na Podluží pak protíná spojku Břeclav – Hodonín. „Smět se bude jezdit pouze po silnicích třetí třídy a také bude povolené přejet křižovatky hlavních silnic. Co se ale týká delších úseků u cyklostezek, jež vedou po silnicích první a druhé třídy, tam situace zatím vyřešená není," uvedl Hajda. Dodal, že se problematikou bude zabývat policie i ministerstvo dopravy.

Ti ale s prolomením nulové tolerance nesouhlasí. „Jestliže by vešla v platnost, může to být problém. Spoustu nehod totiž způsobí právě cyklisté pod vlivem alkoholu," varovala Ivana Sklářová z Dopravního inspektorátu v Břeclavi.

Některým lidem však vadí podle nich přehnané a zbytečné kontroly na nefrekventovaných úsecích. Patří mezi ně Břeclavan Jan Vydra. „Policie kolikrát ani nemá zapotřebí cyklisty zastavovat. Byl bych proto rád, kdyby návrh prošel a lidé by mohli po jednom pivu sednout s klidem na kolo," zmínil.

Policie však slova o nadbytečnosti kontrol odmítá. „Určitě to není tak, že bychom cyklisty buzerovali. Provádíme kontroly a dechové zkoušky pravidelně, míváme kvůli tomu i různé akce, ale to je normální. Třeba na cyklostezkách ani příliš nestáváme," řekla policistka.

Návrh senátorů poputuje do Poslanecké sněmovny, kde se o něm bude hlasovat. Podle sociálnědemokra­tického poslance Jiřího Petrů z Valtic řada kolegů s úpravou souhlasí. Ruku pro ni zvedne i on. „Jestliže přes region vedou mezinárodní stezky a v Rakousku ta možnost existuje, je nesmysl, aby cyklisté přijíždějící u nás dostávali pokuty. Návrh podpořím," sdělil Petrů.

DAVID BALÁŠ