Jako před revolucí, když se stály fronty na banány. Tak to vypadalo na konci roku ve Starovicích. Tamní úřad totiž rozdával zájemcům košťata. Zadarmo. Vedení obce tak chtělo odměnit ty, kteří si sami uklízejí před domem sníh.

„S nápadem přišel jeden spoluobčan, který pracuje u Správy a údržby silnic. Jsme malá obec a lidé jsou tady stále ještě zvyklí si před domem uklízet. A zatím to tak pořád funguje. Obci jejich práce šetří peníze, takže jsme je chtěli nějakým způsobem motivovat a podpořit,“ prozradil starovický starosta Antonín Kadlec, kde k myšlence rozdávat košťata přišli.

Akce nazvaná Metla zdarma vzbudila mezi Starovickými velký zájem. „Máme v obci asi dvě stě padesát domů. Prvních padesát košťat bylo pryč hned, další várka taky. Takže jsme jich rozdali už sto a další asi budeme muset dokoupit. Když jsme akci vyhlásili, hned se u úřadu vytvořila fronta,“ usmíval se starosta s tím, že pro metlu si přišli převážně starší obyvatelé Starovic.

Podle Kadlece se koupě metlí obci rozhodně vyplatí. Zatím utratili kolem sedmi tisíc korun. Maximálně je to přijde na necelých jedenáct tisíc. Přitom když loni uvažovali nad tím, že by koupili mechanizaci na úklid chodníků, cena by se vyšplhala na pětadvacet tisíc.

„Všiml jsem si, že si teď před domem začali díky naší akci uklízet i ti, kteří to třeba dříve nedělávali. Ušetří nám to čas, protože když sněží, musí se uklízet i několikrát denně,“ zamyslel se nad pozitivy starosta a dodal, že koště dostal každý zájemce na jméno, takže mohou kontrolovat, zda skutečně lidé před domy uklízejí.

„Že bychom jim ale brali metle, když to nebudou dodržovat, to asi ne. Spíš je upozorníme,“ potvrdil starosta dohlížení nad úklidem.

Ne na všechny se ale při rozdávání metlí dostalo. Například Zdeněk Chloupek už se byl starosty zeptat, kdy budou k dispozici další, aby mohl i on uklízet s obecní pomůckou.

„Určitě si metlu vyzvednu. Možná i tři, protože zametám před svým domem, část obecního pozemku a pak u dvou babiček. Celkem asi sto metrů. Kdyby si obec měla někoho na úklid sněhu najmout a zaplatit ho, asi by to hodně vyčerpalo obecní rozpočet. Navíc by ten dotyčný byl dost unavený,“ vidí i Chloupek v netradiční akci smysl.

Podle vedoucího odboru vnitřních věcí břeclavské radnice Zdeňka Opálky je to určitě zajímavý nápad. „Je těžké srovnávat Starovice a Břeclav, ale i my jsme zvažovali několik variant, jak co nejlépe město od sněhu uklízet. Sám jsem z menšího města a vím, že tam lidé mají větší zájem starat se o své okolí,“ srovnával Opálka.

Jak ale přiznal, nic podobného jako ve Starovicích zatím okresní město nechystá. „Využívali jsme dost nezaměstnané, kteří pobírají dávku v hmotné nouzi, a také lidi na veřejně prospěšné práce. Ale je k zamyšlení, jestli by nebylo dobré dát lidem nářadí k práci,“ připustil.