Vyčnívají. Odhodláním i věkem, v němž se pustili do nácviku nové dovednosti. A nakonec jí propadli. Dnes sedmdesátiletí manželé Jan a Milena Kopčákovi z Hustopečí patří k lyžařům, kteří vzešli z kurzu s označením pro dříve narozené. Ty se konají na sjezdovce v Němčičkách.

Tamní provozovatelé kurz připravují také pro letošní sezonu. Podle všeho už o nadcházejícím pátku. „Jednu zimu jsme sjeli svah v Němčičkách, pak jsme se shodou okolností dostali až na ledovec," říkal Jan Kopčák.

Jejich lyžařský příběh začal před deseti lety, od té doby poznali svahy v Alpách – italských i francouzských. „Předtím jsme na lyžích nikdy nestáli. Naučili jsme se to jen díky Němčičkám," sdělil Hustopečan.

Zatímco kurzy pro děti začaly s úvodním prosincovým víkendem, výuka dospělých odstartuje později. Každoroční zájem o ni má přibližně patnáct lidí: od dvaceti let až do věku přesahujícím šedesátku. Přijíždí v pátek mezi pátou a sedmou hodinou večerní.

Vedoucí kurzů Renata Podešťová zmínila, že první příležitost mají odrostlí zájemci šestnáctého prosince. „Nejčastějšími účastníky jsou rodiče, kteří jezdí s dětmi na dopolední kurzy. Řada z nich je věkově od čtyřicítky nahoru. Nechybí ani šedesátníci," odhadovala Podešťová.

Že by u starších lidí šlo o hazard se zdravím, odmítla. Stejně jako obavy některých, již se bojí ztrapnění. Začínající lyžaři jsou rozdělení do „výkonnostních" skupin. „K výuce dospělých máme specifický přístup. Je to trochu psychologie. Zatímco děti se jízdy nebojí, starší lidé bojují s vnitřní obavou, že spadnou a budou se na ně ostatní dívat," reagovala Podešťová.

Přestože v okolí Němčiček není po sněhu ani památka, sjezdovku se díky dělům daří udržovat v bílém. Meteorologové ale předpovídají oteplení. „Nejkomplikovanější je velikost a rychlost ochlazování, které se dostaví začátkem příštího týdne. Poměrně jisté je ale minimum srážek v období přibližně od čtvrtka do soboty," uvedli odborníci z meteocentra.