Jeho nápad se okamžitě mezi ostatními ujal a denně prodal až dvacet porcí. „Po skončení výuky jsem nakoupil vždy suroviny, a pak jsem se až pět hodin denně věnoval přípravě obložených baget, toustům nebo palačinkám,“ říká student z Křepic. Každý den nejdřív posbíral po vyučování objednávky.

I pokud nedostal ani jedinou, rozhodl se připravit několik svačin. „Nestalo se mi, že bych nějakou neprodal a přivezl zpět domů. Bylo mi jasné, že si ji pokaždé někdo zapomene nebo je líný a neudělá si ji. Dokonce jsem jich často měl ještě málo,“ tvrdí sedmnáctiletý mladík.

Kvůli časové náročnosti a po dohodě s vedením školy v prosinci svůj netradiční záměr musel ukončit.

Na začátku tohoto roku však dostal další nápad. Nahradil chybějící automat na kávu tím, že jí o přestávkách začal vařit sám. „Byla to další možnost, jak si vydělat peníze místo brigády. Ještě lepší, než když jsem prodával svačiny,“ zmiňuje student.

Před pár dny se nicméně vrátil automat do školy a tak s kávou přestal. Smutný nebyl. Díky své aktivitě si našetřil dost peněz, aby si za ně mohl udělat řidičský průkaz. A navíc si dokonce koupil motorku.

Snil o ní totiž už odmalička. „Byla to pro mě hlavní motivace. Bylo mi jasné, že když budu v přípravě a prodeji svačin nebo kávy pokračovat, tak si na ni vydělám,“ říká List, kterého baví komunikovat s lidmi a prodávat své produkty.

Tato prvotní zkušenost s podnikáním ho začala postupem času naplňovat. „V budoucnu chci dál studovat nejspíš v zahraničí. Líbil by se mi obor, který se týká obchodu,“ plánuje student.

DAVID KVAPIL