Změny se budou týkat okolí rybníku Včelínek a podzámčí. „První akcí by měla být obnova krajiny u Včelínku. Na ploše 1,4 hektaru chceme vytvořit místo pro víceúčelové využití, které by propojilo ochranu přírody s potřebami obyvatel města. Cheme odstranit pařezy, náletové dřeviny, vysadit nové stromy, nízkou zeleň i luční traviny. Navíc by díky zemině, kterou získáme obnovou slepého ramene řeky Dyje, mohly vzniknout různé terénní vyvýšeniny," uvedla Barbora Koníčková z odboru rozvoje a správy břeclavské radnice.

Úpravy vyjdou na necelých 371 tisíc korun. Dotace však podle Koníčkové uhradí téměř 334 tisíc korun. Penězi z ministerstva životního prostředí chce ostatně Břeclav pokrýt většinu obnovy areálu.

„Celkem jsou v plánu tři akce za více než osm a půl milionu korun. Značnou část však mají uhradit dotace z evropských fondů," vyčíslila akci vedoucí odboru rozvoje a správy Jana Šupová.

Většinu z plánovaného rozpočtu spolkne revitalizace slepého ramene Dyje u Včelínku. Cílem jsou terénní úpravy a obnova bývalého ramene vodního toku tak, aby vznikly mokřady. Ty prospějí přírodní rozmanitosti v daném místě a ochraně krajiny. Úpravy mají stát více než pět milionů korun.

Ožije i autokemp

Znovu nadechnout by se měla také oblast břeclavského podzámčí a Zámecké louky. A to za necelé tři miliony korun s tím, že více než 1,8 milionu by měla uhradit dotace. „Na pozemcích města by měla v blízkosti zámku vzniknout odpočinková zóna. Projekt myslí i na obnovu stávající zeleně a výsadbu nových stromů. Nyní se tam nachází jen přestárlé vzrostlé jírovce a topoly," dodala Šupová.

O dotace už město Břeclav zažádalo. Do konce měsíce by mohlo vědět i to, zda uspělo. Pokud ano, zrekultivovaná oblast bude lákat turisty i Břeclavany na procházky v přírodě nebo sportovní vyžití. Školy zase na ekologickou výchovu a naučné stezky.

„Jako matka dvou malých dětí bych to rozhodně přivítala. V betonovém městě totiž moc příležitostí, kde kluky vypustit, nemám. Sice bych to měla dál od domu, ale o to líp. Byl by to takový menší výlet," pochvalovala si nápad Markéta Cahová z Břeclavi.

Úpravy se mají dotknout i bývalého autokempu či prostranství u ruiny mlýna. Vyhnou se však přední části Zámeckých luk naproti benzinové pumpě, které patří soukromníkům. Obchod na nich však zřejmě nevyroste.

„Břeclav při posuzování vlivu výstavby na životní prostředí několikrát podala řadu připomínek. Investoři se musí v místě vypořádat s mnoha limity, což se zatím ještě nepovedlo," sdělil místostarosta Luboš Krátký.

Tamní zastupitelé budou navíc za pár měsíců schvalovat nový územní plán. A ten s výstavbou velkých obchodních center v místě nepočítá.