"Převrátil se s ním nafukovací člun. Sice za ním plaval, ale nestačil mu. Záchranáři vyjeli na vodu, a v tom se dozvěděli, že by se měl šestnáctiletý chlapec už nacházet na palubě výletní lodi Věstonická Venuše,“ popsal zásah Stanislav Hrdlička z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže. Jak dodal, tou dobou se totiž loď vracela ze své plavby z Pasohlávek a kapitána na topícího se muže upozornili dva rybáři.

„Otočil loď a spolu s lodnicí jeli chlapce hledat. Na poslední chvíli si ho právě ona všimla a upozornila kapitána. Ten se k mladíkovi s lodí přiblížil a podal mu vyprošťovací bidlo. Muž byl ale tak vyčerpaný, že se ho nemohl chytit. K jeho záchraně tak použili lano,“ doplnil Hrdlička.

Chlapce se podařilo dostat na palubu až napotřetí. Perné chvíle na hladině však ještě pokračovaly. „V momentě, kdy mladíka vytáhli z vody a věnovali mu svou pozornost, se jim lano zamotalo do lodního šroubu. Loď pak díky větru uvízla na mělčině,“ vysvětlil Jan Vintrlík z Lodní dopravy Břeclav. Podle jeho informací si mladík zachránil život i tím, že si ve vodě sundal mokré těžké oblečení.

V té době už se k lodi dostaly i čluny s vodními záchranáři, kteří vyčerpaného chlapce odvezli na břeh. „Do autokempu dorazil lékařský tým z Pohořelic. Mladíka na místě ošetřila naše lékařka a následně jej propustila,“ potvrdil mluvčí jihomoravských záchranářů Radek Turin informaci o tom, že byl chlapec v pořádku.

„Následně se záchranáři vydali zpět k lodi. Vytvořili soulodí a po dohodě s posádkou se podařilo loď natáhnout zpátky na vodu a nouzově ji dovézt do přístaviště. Tam pak naši potápěči provedli ponor a vyřezali lano z lodního šroubu,“ řekl Hrdlička k tříhodinovému zásahu, který naštěstí skončil bez zranění nebo velké škody na majetku.

„Jak lidé uvidí, že se blíží špatné počasí, že se zatahuje, nebo je silnější vítr, okamžitě z vody ven nebo do ní vůbec nechodit,“ doporučil záchranář všem, kteří se chystají vyjet na vodu.

Hrdinství kapitána Ferdinanda Vajgary a lodnice Růženy Kvapilové ocenil i Jan Vintrlík. „Kapitán je profesionál, ale máme radost z chování šestnáctileté lodnice, která si zachovala chladnou hlavu. Kromě toho, že svého vrstevníka našla, ho pak pomáhala i zachránit. Takže spíš jí patří dík,“ dodal.