Najít tak malého tvora není nic jednoduchého a i odborník k tomu potřebuje trochu štěstí. „Hledal jsem něco jiného a náhodou mi uvízla v síti tato včelka,“ přiblížil Dedek.

Pro bližší prozkoumání takové včely je podle něj ideální binokulární lupa. Mikroskop je pro tyto účely nepoužitelný. Zvětšuje příliš.

Kromě nicotěnky nejmenší Dedek našel ve stejné lokalitě také nicotěnku měnlivou. „Obě včelky jsou vzácné a jsou ohrožené vyhynutím. Patří na Červený seznam bezobratlých České republiky,“ informoval Dedek.

Podle odborníků potřebují mít nicotěnky pro přežití správný biotop. „Musí mít odhalený písek a takových oblastí je málo,“ podotkl Jakub Straka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy .

Jiné vzácné včely pozorovali před nedávnem vědci i v Národním parku Podyjí. „Dělali tady výzkum včel rodu Ceratina,“ uvedl Martin Škorpík ze správy parku.

Na jihu Moravy se vyskytují i další méně obvyklé včely, například velká černá maltářka zední.

V republice je podle odborníků asi šest set druhů včel. „Některé ubývají, jiné naopak přibývají. Mírně se zvyšuje právě třeba počet nicotěnek,“ zmínil Straka.

Největší vliv na druhovou změnu včel u nás podle něj má hlavně management krajiny.