Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby se nejednalo o zaměstnance jedné brněnské firmy. Ta je na Pálavu přivezla autobusem v rámci utužování pracovních vztahů.

„Ve světě je něco podobného dávno běžnou praxí. Spolupracujeme se zhruba třemi firmami, které k nám každoročně svoje zaměstnance přivážejí. Ať už na jaře, nebo na podzim tady jednu dvě brigády máme,“ řekl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška s tím, že se od zaměstnanců správy chráněné krajinné oblasti lidé také dozvědí, co a proč vlastně dělají.

Matuška také záhy dodal, že Pálavě i tato dílčí pomoc zaměstnanců větších firem velmi pomůže.

„Společnosti hledají možnosti, při kterých by mohli odlehčit pracovní zátěži zaměstnanců. Ti jsou totiž většinou zvyklí dělat monotónní práci. Myslím si, že utužovat pracovní vztahy mezi nimi tímto způsobem, tedy pomocí ekologii a přírodě, je výborný nápad,“ radoval se vedoucí spárvy chráněné krajinné oblasti.

Jak připomněl, brigáda na Pálavě nebyla jediným vyžitím, kterého se pětadvacítce zaměstnancům brněnské společnosti na jižní Moravě dostalo.

„Po pracovním zápřahu pro ně byl připravený program ve formě ochutnávky vína. To si však už zajistili sami,“ prozradil Matuška.

Pomocníci tedy po osmnácté hodině odložili pracovní rukavice, nářadí i pytle plné odpadků, aby se v autobuse převlékli a pokračovali směr vinný sklep Tanzberg. Tam se podle scénáře, v přísně zachovaném pořadí večeře, degustace, konzumace, konalo večerní vyžití.

Uklízet Pálavu však nepřijíždějí jen zaměstnanci velkých firem. Každoročně tam míří sekat trávu, čistit či kácet náletové dřeviny i nadšenci z cizích zemí. Loni například z Koreje, Tchaj–wanu, Kanady či Španělska.