Jenom pro rok 2012 v Mikulově vypsali úředníci kvůli dlužníkům téměř šest stovek platebních výměrů na vymáhání. „Za desetileté období do roku 2012 evidujeme celkový dluh na poplatcích za komunální odpad ve výši asi osm set padesát tisíc korun," informovala Stejskalová.

Daleko hůře jsou na tom v okresním městě. V pokladně Městského úřadu v Břeclavi chybí miliony z poplatků za odpady. Mluvčí tamní radnice Eliška Windová to včera upřesnila: „ Současná celková dlužná částka se pohybuje kolem deseti milionů dvě stě tisíc korun. To je dlouhodobější stav. Ročně sice evidujeme nové dluhy za milion, daří se nám ale úspěšně vymáhat ty z minulosti. I díky exekucím," uvedla mluvčí.

Břeclavští úředníci přitom ročně vyberou na tomto druhu poplatků přibližně 10,7 milionů korun. Na poplatcích za psy pak dalších devět set tisíc. Dluh je ale v tomto případě daleko nižší.

Řešení? Radnicím nezbývá nic jiného, než peníze vymáhat. Nedodržení konečného termínu pro zaplacení místních poplatků se může lidem prodražit.

Exekuční náklady podle mikulovské úřednice Stejskalové vyjdou neplatiče na pět set korun. Pokud by se záležitost dostala až před soudní exekutory, je tato částka ještě vyšší. „Nejdřív se ale nezaplacené poplatky snažíme vymáhat vlastními silami," vysvětlila Stejskalová.

Všimla si, že i někteří poctiví poplatníci z minulých let se dostávají do seznamu dlužníků. „Kolikrát k nám na úřad přijdou s tím, že mají finanční problémy a neví, co platit dřív. Snažíme se to s nimi nějak vyřešit," podotkla žena.

Tajemník hustopečského městského úřadu Pavel Michalica prohlásil, že ve městě pravidelně za odpady nezaplatí pět procent evidovaných poplatníků. „Dluhy se nám ale daří vymáhat. Nejhorší je to samozřejmě s lidmi bez majetku. Je možnost částku i splácet," nechal se slyšet tajemník. Přesto podle něj ročně v městské kase chybí asi sto padesát tisíc korun.

A jak to vypadá letos? Lidé se podle všeho naučili nechodit kvůli poplatkům na úřad až na poslední chvíli. „Navíc řada lidí využívá inkasní platbu, takzvané SIPO. Je ale fakt, že fronty jsou teď větší než před měsícem," řekla mluvčí břeclavské radnice.

Města v poslední době přichází se zajímavými výhodami, které vyplývají převážně z třídění odpadů. V Mikulově díky inteligentnímu systému nakládání s odpadem zaplatí poctiví třídiči na poplatcích za odpad místo původních šesti set korun jen sto osmdesát. Důchodci na tom mohou být ještě lépe.

Hustopečští vytáhnou z kapsy pětistovku za osobu, vedení města lidem ale věnuje zpátky třicet korun jako ekologický dar. Pouze v Břeclavi zůstává poplatek za odpad již delší dobu ve výši čtyři sta osmdesáti korun na dospělou osobu.