V tamním chrámu svatého Václava a Víta se totiž koná slavnostní mše svatá a členy stodvacetičlenné základny pak čeká i oslava dvacátého výročí obnovení jednoty v kulturním domě. Podle jednatele velkoněmčického Orla Kamila Prokeše by na ni měl přijít také farář Petr Havlát oblečený v lidovém kroji.
„Orel ve Velkých Němčicích vznikl v roce 1921 a fungoval až do roku 1941. Za druhé světové války pak Němci jeho činnost zrušili a po ní existoval ještě do roku 1949. Ke znovuobnovení došlo pětadvacátého listopadu 1990,“ shrnul historii Orla ve Velkých Němčicích Prokeš.

Výčet činností křesťanské organizace v městysu je široký. „Zabýváme se jak sportem, tak i kulturou. Věnujeme se například stolnímu tenisu, volejbalu a hlavně florbalu. Pořádáme dětský den, tábor, předhodovou besedu u cimbálu s letní ochutnávkou vín a také plesy. A nechybí ani tradiční štěpánská zábava,“ vyjmenoval akce, které již neodmyslitelně patří k velkoněmčickému Orlu.

Čekali dvacet let

Vlastního praporu se tamní Orel dočkal až po dlouhých dvaceti letech. „Doteď jsme žádný neměli. Z předválečných let se nedochovala ani fotografie či záznam, jak prapor vypadal. Navíc jsme si na něj museli našetřit, vyšití je drahá záležitost, prapor nás přišel na asi sto tisíc korun,“ přiznal jednatel.

Inspiraci čerpali Velkoněmčičtí nejen z okolních jednot, ale pomohl jim i tamní farář. „Z jedné strany je velkoněmčicský kostel a patroni obce, tedy svatý Václav a Vít. A je tam také nápis: Svatý Václave a Víte, orodujte za nás. Na druhé straně je pak symbolika Orla ve Velkých Němčicích. Tedy letící orel, který nese trikoloru, kříž a lipovou ratolest. Nechybí ani orelské heslo Víra, vlast, síla a významná data 1909, kdy Orel na našem území vznikl, 1990, kdy jsme činnost v městysu obnovili, a 2010, kdy vznikl prapor,“ popisoval Prokeš.

V roce 1990 se o obnovení velkoněmčické organizace postaralo patnáct nadšenců. „Byli jsme jednou z prvních orelských jednot po revoluci na jihu Moravy. Dnes už máme na sto dvacet členů, kterým je přibližně od deseti až do sedmdesáti let,“ uvedl s tím, že Orel v obci zavedl i nové tradice. Například předhodovní besedu u cimbálu, která se koná už osm let. „Máme na ní asi pět set vzorků vín. A každoročně přijde alespoň čtyři sta zájemců,“ pochlubil se Prokeš.

Mezi nejúspěšnější sporty patří podle něj florbal. V současné době hrají Velkoněmčičtí orelskou florbalovou ligu, a to jižní divizi.