„Je to přehlídka, takže vzorky nejsou bodovány,“ vysvětlil předseda hustopečských zahrádkářů Radovan Tomeš. „Každý návštěvník si tak může udělat sám úsudek volnou degustací,“ dodal předseda.

Rekordních 268 vzorků tříletých a starších vín představilo degustátorům pestrou škálu všech odrůd, které se u nás pěstují. Nechyběly ani nově vyšlechtěné odrůdy jako je třeba Nitra nebo Dornfelder, které se začínají prosazovat v našem kraji. Z vinařů byli nejčastěji zastoupeni hustopečští vinaři, ale hodně vzorků pocházelo také z Velkých Pavlovic, Boleradic, Přibic a ostatních okolních obcí. Nejstarší vystavované víno bylo Rulandské šedé, roč. 1978 Petra Fridricha z Hustopečí.

„Tato přehlídka slouží především k tomu, abychom se sešli, porovnali si mezi sebou své vzorky a zavzpomínali na to, jako to tenkrát bylo,“ pokračuje Radovan Tomeš. „Ty roky 2002, 2004, 2005 to jsou ročníky, kdy jsme sbírali hrozny, které měly cukernatost šestadvacet i osmadvacet. A teď by se mělo projevit, jak ta vína vyzrála v lahvích, jak jsou pěkná. Právě nyní u nich začíná krásně nastupovat ten odrůdový buket. A vinař, který si to tehdy pohlídal, stáčel brzy, aby zamezil odbourání kyselin a ta kyselina se v tom víně uchovala, tak ten může být dneska velice spokojen,“ dodal Tomeš a pokračoval v degustaci vystavených vzorků.