Záplavy minulých let, které v obcích na Břeclavsku zanechaly ničivé stopy, donutily Povodí Moravy pustit se do větších protipovodňových opatření. Zatímco někde se na odvodňovacích kanálech a posílení hrází už pracuje, jinde na pomoc čekají marně. Povodí slibuje nápravu a uklidňuje: velké tání letos Břeclavsko neohrozí.
Obyvatelé Staré Břeclavi se přitom stále obávají tragického scénáře v podobě protržené hráze řeky Dyje. Hráz narušili bobři, kteří v ní vyhloubili téměř dvacet nor. Takzvaná štětová stěna, která před všetečnými zvířaty ochrání, měla být kompletně hotová do konce února. Práce se ale protáhly kvůli hledání zhotovitele.
„Toho jsme už našli a v úterý objednávku předali. Ocelové plechy, které bobrům zabrání v rytí dalších chodeb a zabezpečí hráz před protržením, umístíme na kritických místech do půlky března,“ slíbila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová. Stěna bude sedmdesát metrů dlouhá a pracovníci ji umístí přibližně tři sta metrů nad břeclavským jezem do hloubky tří a půl metrů. „Toto opatření platíme sami, přijde nás na jeden a půl milionů korun,“ informovala Kučerová.
Nedostatek peněz
Další kroky pro ochranu před velkou vodou jsou však v nedohlednu. Kvůli nedostatku peněz. „Čekáme taky na schválení žádosti o dotace z ministerstva životního prostředí, díky nimž posílíme hráz i na druhé straně nad jezem. Letos se nám to snad podaří uskutečnit,“ dodala mluvčí.
Před hrozbou záplav mezitím trnou i Jevišovští, kterým voda v roce 2006 zatopila sklepy i zahrady. Obyvatelé obce se teď obávají rizika tání velkého množství napadaného sněhu. Povodí Moravy sice hráze řeky spravilo a nyní čistí její koryto, o další protipovodňová opatření obec teprve požádá. „Žádost podáme do konce března, zatím jsme vyčlenili pětasedmdesát tisíc na zpracování projektu,“ uvedl starosta obce Michal Vago.
Vedení Jevišovky plánuje postavit odvodňovací kanál na zhruba tříhektarovém území. „Kromě toho zařídíme mobilní hrazení, které umístíme u silnice směrem k nádraží, kde je nejnebezpečnější úsek,“ dodal Vago. Místo toho, aby z pytlů s pískem budovali zeď, ochrání místní připravené hliníkové panely. „Ty se dají přidělat na silnici a až nebezpečí pomine, zase lehce oddělat. Věříme, že díky nim se k obyvatelům voda nedostane,“ prohlásil starosta.
Opravy zatím Povodí rozjelo u Drnholce. Následky povodně, která obec zasáhla před čtyřmi lety, bude odstraňovat do konce května. „Těžíme nánosy a vracíme koryto do původního stavu. Jde o úsek necelých dvou a půl kilometrů, práce proto potrvají ještě tři měsíce,“ uvedla Kučerová a dodala, že rozsáhlá akce bude stát přes třicet milionů korun.
Starosta Drnholce Jan Ivičič je s prací Povodí spokojený. „Zatím jde všechno podle plánu, máme z toho radost. Obci už nebude hrozit takové nebezpečí jako v roce 2002, kdy prosakovala hráz,“ myslí si.