Do komunálních voleb zbývá přesně sto dní. A na břeclavské politické scéně začíná být živo. Současný starosta města Dymo Piškula splnil své slovo a první místo na kandidátce přepustil jiným. Občanského hnutí Pro region, vítěze posledních voleb, povede do podzimního klání ředitel břeclavského zimního stadionu Zdeněk Petr.

„V posledních letech se podařilo mnoho dobrého a bylo by hloupé tvrdit opak. Takže pokračujme v tom, co jsme začali, a pokud jsme se v minulosti dopustili nějakých chyb, poučme se z nich,“ nabádá nový volební lídr Pro regionu Zdeněk Petr.

Osmačtyřicetiletý bývalý učitel si ale rozhodně nemyslí, že by současné vedení města udělalo nějaké zásadní přešlapy. „Spíš to vidím tak, že nebyl dostatek času či peněz na uskutečnění některých náročných projektů. Tím více ale doufám, že v příštích letech budeme mít příležitost v práci pokračovat,“ uvedl Petr.

To jednička sociálních demokratů, krajský radní Oldřich Ryšavý, vidí výsledky práce nynější koalice mnohem kritičtěji. A řadu věcí by na radnici dělal jinak. „Myslím si, že by se město mělo začít chovat daleko průhledněji. Musí skončit rozpaky nad výběrovými řízeními i preferování některých firem. Město také musí usilovat o znovuoživení projektu obchvatu, protože to je pro Břeclav zásadní věc,“ nastínil vystudovaný lékař některé priority.

„Rozhodně jsem také proti další výstavbě hypermarketů ve středu města. Radnice by měla dělat taková opatření, aby podpořila rozvoj středního a drobného podnikání a tím bojovat s nezaměstnaností,“ pokračoval Ryšavý.

Na řadě priorit se lídr ČSSD kupodivu shoduje s volební jedničkou břeclavské ODS, kterou se trochu překvapivě stal teprve jednatřicetiletý Aleš Nešpor. Také on volá po obchvatu, podpoře živnostníků, nových pracovních místech či transparentních výběrových řízeních. A zároveň odmítá další supermarkety ve středu města.

„Jak vidím fungování stávající radnice, nepochybuji o tom, že tento stav někomu vyhovuje. ODS ale určitě ne. Mělo by skončit plýtvání, které symbolizují například miniatury, drahá propagace nebo značení městských částí. Úřad by měl nabízet skutečný servis pro občany,“ vyjádřil se ředitel hotelu Celnice.

„Také jsem pro zveřejňování hlasování všech zastupitelů a skutečnou podporu turismu. Cyklostezky je potřeba opravit, ne jen označit,“ řekl.

Bývalá břeclavská ODS, zrušená rozhodnutím seshora, půjde do voleb pod hlavičkou Občanského fóra. Nynější koaliční partner Pro regionu bude o volebním lídrovi rozhodovat ve středu. Ve hře je vedle předsedy občanského sdružení Milana Vojty údajně i jméno ředitelky břeclavského muzea Jany Kramářové.

„Ani my kandidátku ještě sestavenou nemáme. Budeme se na ní domlouvat až tento týden. Lídrem na starostu by měl být Miloš Petrů,“ sdělil zastupitel z opoziční KDU-ČSL Richard Zemánek.

Top 09 ani komunisté zatím o břeclavském lídrovi do komunálních voleb jasno nemají.