Úředníci navíc často některé obyvatele marně hledají kvůli doručení písemností. „V Mikulově má trvalé bydliště nahlášené na městském úřadě 403 lidí, což už je slušné číslo," poznamenal s lehkým nádechem ironie mikulovský tajemník Jiří Večeřa.

U řady z „nedopátraných" Mikulovanů řeší situaci takzvaným fiktivním doručením; zveřejněním výzvy o převzetí na úřední desce, kde zpráva vydrží patnáct dnů. Poté se bere jako doručená. Stejný postup lze sledovat také v Pohořelicích, kde výzvy zveřejňují i na webových stránkách. Jen v posledních dnech se tam objevila jména a údaje čtyř lidí.

Ukrýt se však může být problém pro ty, již se snaží vyhnout následkům nesplácených dluhů a poplatků. Neutečou. Navíc si podle exekutorů způsobí jen komplikace. „Tenhle úkon nic neřeší. Dotyčný se jen zbaví možnosti přebírat si úřední korespondenci a včas na ni reagovat. Vedle fiktivního pobytu na ohlašovně ale někde fakticky bydlí a má na tomto místě svůj movitý majetek, který může být sepsán," uvedl prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Opatrní majitelé

Zatímco exekutoři dříve poukazovali na narůstající počet lidi, kteří se z různých důvodů hlásí s bydlištěm na úřad, v Břeclavi je momentálně stav sestupující. „V současné době máme hlášeno 1323 lidí, dříve to bylo asi o ještě dvě stě více," sdělila mluvčí tamní radnice Eliška Windová.

Opačným problémem současné situace jsou ti, kteří podle mluvčí zatěžují pracovnice podatelny opakovanými návštěvami. „Snažíme se o nastavení systému, kdy těm lidem vyhledají co nejrychleji třeba doručenou poštu. Není to nijak závratná komplikace, ale přesto je to odvádí od jiných úkolů," konstatovala Windová.

I kdyby úředníci měli podezření o zneužívání nastaveného systému, vyškrtnout nemohou nikoho. Nemají k tomu zákonné páky. Možnosti k nahlášení trvalého bydliště na úřadech využívají také cizinci, již získali státní občanství, ale chybí jim vlastní bydlení. Podobně jsou na tom ti, kteří se vrátili ze zahraničí.

Další skupinou jsou lidé, již prodali například byt a nemají se kam přihlásit. Žijí v podnájmu nebo u známých. „Pronajímatelé mají obavy v případě exekučních řízení, pokud jsou některé věci v bydlišti v jejich vlastnictví. Soudní exekutor totiž příliš nezkoumá, zda místo trvalého pobytu dlužníka odpovídá skutečnosti ani zda všechny věci, které zabavuje, jsou opravdu dlužníka. Pokud zabaví i věci někoho jiného, může se skutečný majitel bránit až dodatečně, takzvanou vylučovací žalobou," komentovala stav věci advokátka Leona Hoštická.