Autorkou všech šatů, které návštěvníci zámku obdivují, je Šárka Tóthová. Právě období rokoka má z historie nejraději. „Snažím se přizpůsobit vzory té době. Materiál je přírodní: bavlna, vlna, hedvábí a podobně. Prostě to, co bylo v osmnáctém století k dispozici. Jedny šaty mi trvají zhruba měsíc, záleží na míře zdobení," přibližuje nadšenkyně do historie.

Podobný akcí se přáteli účastní pravidelně. Mají za sebou návštěvu akcí v Lysicích na Blanensku nebo na zámku v Kuníně. Jako fotografka Tóthová většinou sama zvěčňuje lidi v historických oděvech, v sobotu je to ale ona a její kolegové v kostýmech, kteří jsou nejčastěji tázaní turisty, zda by se s nimi mohli vyfotografovat.

Netradiční duté perníkové kraslice vyrábí v těchto dnech pětaosmdesátiletá Marie Švirgová z Lanžhota na Břeclavsku. Kraslice vyrábí pomocí formiček z naběraček.
Místo dutých vajec maluje malérečka z Lanžhota pro vnoučata kraslice z perníku

Mezi mnohými jsou třeba děti Lenky a Radka Jonášových z Pardubic. „Neplánovaně jsme se zastavili ve Valticích během cyklistického výletu. Uchvátily nás trhy i zdejší dobově oblečení lidé," svěřuje se žena.

Pochvaluje si, že je na akci konané na valtickém zámku vyžití pro děti, láká ji také cimbálová muzika, která hraje o kus dál na nádvoří zámku. Do Valtic rodina dorazila na kole z Lednice. Cíl výletu je stejný, oproti pátku jim však příliš nepřeje počasí. Je pouze k deseti stupňům Celsia, navíc fouká vítr. „Je zima, Oblékáme si všechno, co máme na sebe. Budeme rádi, když dojedeme do Lednice a nezmrzneme," povídá Jonášová.

Dva tisíce návštěvníků

I přes nižší teplotu si v sobotu nachází cestu na valtický zámek podle odhadů kastelána Richarda Svobody ke dvěma tisícům návštěvníků. Akci považuje za vydařenou. „Lidé si vzali o svetr více. Máme radost, že omezení kvůli covidu jsou za námi. Zámecké okruhy jsou v sobotu vyprodané," pochvaluje si Svoboda.

Velikonoční akce už je na zámku s výjimkou covidových roků tradiční. Trvá od pátku až do pondělí. „V neděli vystoupí mužáci," láká Svoboda.

Klap, klap, klap! Zvony odletěly do Říma, Blanskem prošli na Velký pátek klapači.
VIDEO: Klap, klap, klap! Zvony odletěly do Říma, Blanskem prošli klapači

Na aktuální období odkazuje jarmark v podzámčí i různě zdobená vejce položená v trávníku před zámkem, které jsou lákadlem především pro děti, nebo výstava obřích velikonočních kraslic.

Velikonoce na zámku se konají zároveň s otevřenými valtickými sklepy, které jsou také hezky navštívené.