Představit se na veletrhu jako součást většího celku. Tak letos přemýšlí většina starostů na Břeclavsku. A to nejen kvůli napjatým rozpočtům. Lidé se mohou těšit na víno, folklor i nové publikace z regionu.

„Letos v našem stánku, který vypadá jako vinařský sklep, představujeme kromě samotných Velkých Pavlovic také celé Modré Hory. Jsou naším hostem,“ prozradil velkopavlovický starosta a zároveň předseda dobrovolného svazku obcí Modré Hory Pavel Procházka.

Jak dodal, důvodem, proč se v Brně představí mikroregion pospolu, ani tak nejsou peníze. „Celkové náklady jsou do sto tisíc korun. Výhodou je, že stánek máme vlastní. Navíc vinaři z oblasti nám darují víno, abychom je představili. A máme hlavně společné materiály, takže i to je plus. Na jiné veletrhy už nejezdíme,“ upřesnil.

Na veletrhu najdou zájemci od čtvrtka do neděle i společný stánek mikroregionu Lednicko–valtického areálu. V něm se například představí i Břeclav, která se letos rozhodla šetřit, a proto se také přidala do většího celku.

Ochutnají víno

Nalákat případné turisty do své oblasti chtějí také zástupci mikroregionu Hustopečsko. „Různými způsoby představíme jednotlivé obce našeho mikroregionu. Navíc své víno nabídnou i naši vinaři. Jako hosta jsme si i letos pozvali zástupce Malokarpatské vínné cesty,“ lákal ke stánku hustopečský starosta a zároveň předseda mikroregionu Luboš Kuchynka.

Podle něj je společné představení se pro všechny obce mnohem výhodnější. „Rozdělíme se o náklady, podle mého by jen těžko měly menší obce peníze na to, aby si zaplatily vlastní stánek,“ zamyslel se Kuchynka s tím, že návštěvníci se mohou těšit jak na folklor, tak i na výborné víno.

„Na veletrh samozřejmě jedeme, ale nemáme vlastní stánek. Spojili jsme se s regionem Slovácko a představíme se v jihomoravské expozici. Takhle to děláme od začátku,“ nastínil manažer regionu Podluží Josef Smetana.

I on prozradil, co zajímavého u nich lidé najdou. Budou to například turistický průvodce oblastí nebo i materiály jednotlivých vinařů.

Hned dvě nové publikace představí ve svém stánku Mikulovsko. Jedna nese název Ryby, zvěřina a víno a druhá pak Po stopách římských legií v kraji pod Pálavou. Chybět nebude ani folklor, v sobotu, kdy už na veletrh může i veřejnost, vystoupí folklorní soubor Rozmarýnek z Pohořelic, Dětský folklorní soubor Jarabáček z Drnholce a mužský a ženský sbor z Dolních Dunajovic.

Jediným mikroregionem, který se letos na brněnský veletrh nechystá, je Čistá Jihlava, pod kterou patří na Břeclavsku sedm obcí.

„Nejsou na to peníze. Vedení některých obcí se rozhodlo, že se přidá k jiným stánkům, ale starostové těch menších zájem neprojevili. Ale pár zástupců z mikroregionu lidé na veletrhu přeci jen najdou,“ řekl předseda Čisté Jihlavy František Stankovič.