Mezi oběma představeními uplynul necelý týden. Zatímco Břetislav odehrál svoji hru s hlavním motivem holokaustu mezi prvními v úvodu festivalu 31. července, boleradičtí ochotníci Jiráskův Hronov uzavírali v sobotu 6. srpna.

A že reprezentovali více než dobře, stvrdili i kritici ve svých recenzích. „Největší devízou inscenace jsou herecké výkony. Všech sedm herců se na jevišti pohybuje velmi přirozeně a nenuceně, mají nesporné charisma a jevištní váhu. Své charaktery črtají jemně, ale přesně, spolu s režisérem je dotvářejí řadou detailů, které z nich dělají životné postavy, a ne oživlé karikatury židovských, v případě Rebeky romských, typů,“ ocenila po představení Divadelní soubor Břetislav například kritička Jitka Šotkovská.

V korytě řeky Dyje v Břeclavi stále plavou shluky řas a sinic.
Zápach, sinice i písek. Vyčistěte koryto Dyje, žádají Břeclavané

Břeclavští na svém profilu na sociální síti Facebook především vyzdvihli šanci zúčastnit se tak prestižního festivalu. „Dali jsme do toho vše, porvali se s tím se ctí a snad jsme ukázali, že i v Břeclavi divadlo umíme,“ napsali herci po svém vystoupení.

V nezáviděníhodné situaci se ocitli ochotníci z Boleradic. Principál Zbyněk Háder si totiž dva týdny před festivalem zlomil kotník pravé nohy a ocitnul se na invalidním vozíku. „Stáli jsme před rozhodnutím, zda naši účast odvolat, nebo zda to zkusit přece jen jinak,“ vyprávěl Deníku Rovnost Háder.

S režisérem Jiřím Brabcem si nakonec vyměnili role. „Navrhl jsem mu, že já budu na chvíli režírovat a on představení za mě odehraje. Ostatně před třiceti lety tuto roli sám hrával. Tehdy se však do Hronova nedostal, zatímco nyní ano. Splnil si tak svůj sen a zahrál si na festivalu ve svojí oblíbené roli. Bylo to tedy takové štěstí v neštěstí. Vždyť ta hra je o něm,“ usmíval se Háder.

Novosedelská fara je v majetku obce a nachází se v blízkosti kostela a návsi. Tamní nyní řeší, jak naložit s historickou budovou v budoucnu.
Kavárna či informační centrum? V Novosedlech řeší budoucnost fary

Nutné bylo podle něj změnit aranžmá i vyznění role. „Myslím ale, ž se nám to povedlo a odehráli jsme dvě velmi pěkná představení. Ostatně i kritiky vyšly velice dobře,“ pochvaloval si divadelník.

Boleradičtí ochotníci, kteří se Jiráskova Hronova zúčastnili už po páté, měli tu čest stahovat ze stožáru po skončení festivalu českou vlajku.