Agrochemický gigant Agrofert Holding miliardáře Andreje Babiše se začíná rozpínat i na Břeclavsku. Poté, co spolkl hustopečský Agrotec, ZVOS a velkoněmčický Zemos, je jen krůček od koupi společnosti Belagra.
„V podstatě jeden vlastník bude na Hustopečsku řídit zemědělskou politiku. Jde o to, jestli ji bude řídit ve prospěch zemědělců, nebo v jejich neprospěch,“ přemýšlel nad možnými dopady ředitel Okresní agrární komory Břeclav Ladislav Sečkář.

Považujete za pozitivní, že gigant jako Agrofert skupuje zemědělské podniky v regionu a vytváří si tak dominantní postavení?
Nemůžu to v zásadě nijak komentovat. Agrární komora pouze přihlíží a majetkové poměry bere jednoduše na vědomí. Je to vyloženě věc akcionářů, kteří se rozhodnou, jestli prodají své akcie, nebo je neprodají.

Co podle vás akcionáře k prodeji vedlo?
Myslím si, že na vině je současná katastrofální situace v zemědělství. Trh je nestabilní, zemědělské podniky se kvůli cenové politice v Evropské unii dostávají do finančních problémů. Akcionáři možná přestávají věřit budoucnosti zemědělství.

Znamená to, že fúze může být pro menší podniky záchranou?
To v žádném případě nelze tak jednoznačně říct. Co toto spojení podnikům přinese, to ukáže až čas. Zatím není možné dopady hodnotit. V každém případě je pravda, že větší společnosti mohou lépe odolávat krizím.

Není na druhou stranu nebezpečné, že několik zemědělských firem v regionu bude mít jednoho vlastníka?
To je další problém, v podstatě jeden vlastník bude na Hustopečsku řídit zemědělskou politiku. Jde o to, jestli ji bude řídit ve prospěch zemědělců, nebo v jejich neprospěch. Ale myslím si, že Agrofert věří v budoucnost a prosperitu zemědělství.

Bude mít nicméně možnost ovlivnit zaměření podniků. Může například zrušit část výroby…
To je sice pravda, ale pokud by podniky zůstaly samostatné a zanikly, bylo by to ještě horší. Zvýšila by se nezaměstnanost a tak dále. Otázkou tak je, kolik lidí v podnicích zůstane, jestli zůstane zachovaná výroba v plném rozsahu nebo se její struktura změní. To jsou ale věci, které řeší majitelé. S agrární komorou je nikdo neprobírá.

Babišovo impérium už koupilo Zemos a ZVOS, teď podle všeho spolkne i Belagru. Co z toho vzejde?
V podstatě tady byly dva kolosy, které si konkurovaly v nákupních cenách. Po fúzi by zde zůstal pouze jeden podnik, který bude výkupní ceny určovat. Belagra je firma, která má na Břeclavsku velké skladovací kapacity, naopak Agrofert takové kapacity v okrese nemá a spojením by je získal.

Autoři:

MARTIN VRBAS
MICHAL ŠUPÁLEK