Dosud museli dbát majitelé psů v Břeclavi na to, aby byli jejich mazlíčci při procházce kdekoli v katastru města na vodítku a přes čumák, aby měli náhubek. Hned několik změn teď přináší nová vyhláška upravující právě pohyb psů v Břeclavi. Na svém posledním jednání ji schválili tamní zastupitelé.

Jedním z důvodů změny v již roky platné vyhlášce byl mimo jiné i vznik Petice proti povinným psím náhubkům v Břeclavi, kterou loni v létě inicioval Tomáš Baránek.

Na výběr měli zastupitelé ze dvou navrhovaných variant. Podle přísnější varianty by museli mít náhubek i vodítko vždy ti psi, které by vedly děti mladší patnácti let. „Rada města i komise životního prostředí ke schválení ale doporučily tu méně přísnou. Mimo zastavěné území v katastru Břeclavi tak lze venčit psa bez náhubku na volno s tím, že je ale nutné aby jeho majitel dodržel další předpisy. Tedy zákony o myslivosti, ochraně přírody či lesní zákon,“ poznamenal místostarosta města Jakub Matuška.

V zastavěné části města přetrvává povinnost mít psa na vodítku. Ovšem není nutné, aby měl na čumáku náhubek. „Platí univerzální ustanovení, že psa má vést ten, kdo ho ovládá a má pod kontrolou. Vymahatelnost necháme na městské policii,“ dodal Matuška.

S tématem byla dlouhá diskuze

Novou vyhlášku schválilo třiadvacet přítomných zastupitelů. Tři, Pavel Dominik, Ondřej Ďuriš a Alena Káňová, se zdrželi. Proti byl pak zastupitel Milan Pospíšil. „S vyhláškou spokojený nejsem, na sociálních sítích se v souvislosti s tímto tématem rozjela dlouhá a záživná diskuze. Dle mého nové znění vyhlášky částečně uvolňuje povinnosti majitelů a bere na milost petici, která se podepisovala. A to více, než by bylo záhodno,“ ohradil se na zastupitelstvu Pospíšil.

V rozvolnění původní povinnosti mít psa na vodítku a s náhubkem vidí riziko. „Jak budou strážníci v danou chvíli posuzovat subjektivně vůdce psa, jeho fyzický stav, fakt, zda je opilý, zfetovaný, nebo třeba to, jestli pes v minulosti někoho nekousl? Především kolem parku u nádraží se často zdržují různá individua se psy bojových plemen. Může se stát, že se pes poleká, majitel se zachová nestandardně a stane se neštěstí,“ upozornil zastupitel.

Vyhláška v novém znění podle vedení města zpřísňuje pravidla pro pohyb psů v místech, kde je velký pohyb osob. A to tak, aby bylo zajištěno bezpečí lidí, ale i silničního provozu.

„Mimo zastavěné území se ale pravidla naopak rozvolňují tak, aby chovatelé psů měli rovněž možnost venčení na volno. Na oblíbených místech pejskařů, kterými jsou například hráze řeky, prostor za čistírnou odpadních vod či oblast v Charvátské Nové Vsi směrem k lesu, pohyb psů nedefinuje vyhláška, ale zákony. Podle nich musí mít - zjednodušeně řečeno - majitel svého psa pod kontrolou,“ podotkla mluvčí města Ivana Solaříková.

Prohlédněte si mapy, kterých úseků se dotknou letošní opravy silnic v Jihomoravském kraji.
Velký přehled letošních oprav silnic a mostů: podívejte se, co čeká Břeclavsko

Zdůraznila, že při přípravě vyhlášky město vycházelo z poznatků chovatelů psů, městské policie, technických služeb či komise životního prostředí. „Přihlédlo k výsledkům veřejné ankety o regulaci pohybu psů, ale také k podobě platných vyhlášek obdobně velkých měst a doporučení ministerstva zemědělství,“ poznamenala mluvčí.

Připomněla ale zároveň, že městská policie řešila za poslední roky desítky incidentů se psy. „Od pokousání člověka, přes napadení psů mezi sebou až po shození cyklisty z kola a podobně. Jen v chirurgické ambulanci břeclavské nemocnice bylo za poslední čtyři roky ošetřeno sto čtyřiapadesát osob po pokousání psem a nešlo o banální zranění. V Břeclavi přitom působí i soukromé chirurgické ambulance, které do statistiky nejsou zahrnuty,“ vyčíslila Solaříková.

Strážníci v Břeclavi žádají o peníze na dalších dvacet SOS hodinek.
Nová pomoc v Břeclavi, SOS hodinky mají získat další osaměle žijící důchodci

V návaznosti na novou vyhlášku chystá město v průběhu roku hned několik preventivních výchovných akcí zaměřených na její dodržování. „Strážníci se zaměří na to, jak lidé dodržují povinnost mít psa v zástavbě na vodítku, ale třeba i na to, jak po svých mazlíčcích uklízejí. To je totiž téma, které je živé a opakuje se neustále,“ nastínil Matuška s tím, že nové podklady s aktuální mapou si lidé mohou projít v gisovém portálu města v odkazu Volný pohyb psů.

Co se změní?

  • Ruší se pravidlo stanovené dosavadní vyhláškou, že náhubek musí nosit pes, jehož kohoutková výška přesahuje 30 centimetrů. Stanovení povinnosti pro nošení náhubků podle kohoutkové výšky či rasy nedoporučuje ministerstvo zemědělství, které je gestorem zákona na ochranu zvířat proti týrání.
  • Povinnost nosit náhubek je nově stanovena ve vyhláškou vymezených případech. Například není-li doprovod psa schopen vzhledem ke svému věku, fyzickému stavu či zdatnosti zajistit ovladatelnost psa, není-li pes zcela ovladatelný pro nedostatečný výcvik nebo jde-li o psa, který v minulosti zaútočil na jiné zvíře či člověka.
  • V zastavěném území města musí být pes na vodítku. Zastavěné území města je přitom definováno územním plánem. Mapu najdete na webu. Výjimkou jsou psí hřiště, cvičáky a podobná místa, která jsou k volnému pohybu psů určená.
  • Mimo zastavěné území je možné venčení na volno. (Zde je potřeba řídit se pravidly stanovenými speciálními zákony – např. zákonem o myslivosti.)

Zdroj: město Břeclav