V expozici jsou historická mechanická zařízení, dobové plynové lampy, součásti lichtenštejnské elektrické sítě, ale také věžní hodinový stroj, součásti zvonů nebo motocykl značky Walter z roku 1908. „V té době technické a technologické objevy a novinky běžně lidé neužívali. Na zámcích v Lednici a ve Valticích, ale také v hospodářských objektech celého panství se však už používaly různé nejmodernější technologie, se kterými Lichtenštejnové přišli,“ řekl vedoucí Národního centra divadla a tance Zbyněk Šolc.

Školní jídelna - Ilustrační foto
Jak děti jí ve škole? Často zdravě, někde nabízejí i dietu

Vlastní elektrárna například dodávala elektrický proud na potřebná místa, kde se třeba používaly telefony a zařízení k přívodu a odvodu vody i tepla.

Lákadla výstavy• Dvě stovky technických unikátů zámku Valtice a Lednice
• Dobové plynové lampy
• Součásti lichtenštejnské elektrické sítě
• Věžní hodinový stroj nebo součásti zvonů
• Motocykl značky Walter z roku 1908


Na obou zámcích na přelomu devatenáctého a dvacátého století kuchaři používali kuchyňské vybavení velmi podobné tomu, jaké jsou k dispozici i nyní. „Mezi průkopníky patřili Lichtenštejnové také v oblasti dopravy, měření času či ekonomicky optimálního a přitom ekologického zemědělství,“ uvedl Šolc.

Na tuto unikátní výstavu se chystá rovněž Roman Jurák z Brna, který podobné technické expozice rád vyhledává a navštěvuje. „Je opravdu zázrak, že se tyto stroje dochovaly v tak neporušeném stavu až do dnešní doby. Rozhodně jí v nejbližších dnech navštívím, navíc když je přístupná zdarma,“ prozradil muž.

Výstava o těchto technický zajímavostech potrvá i po celý příští rok.

Ilustrační foto.
Nové jméno pro nádraží? Favoritem Šalingrad a Hlavní nádraží