VÁŽENÍ ČTENÁŘI, NAPIŠTE SVŮJ NÁZOR DO DISKUSE NA KONCI ČLÁNKU

Na středečním zasedání zastupitelstva někdejší starosta Stanislav Mach veřejně obvinil bývalého místostarostu Jaroslava Smečku, že zapříčinil zpronevěru zhruba pěti milionů korun. Důvodem jeho ostrých výpadů a výhrůžek jsou nejasnosti kolem budování umělého trávníku, chodníků a osvětlení v areálu fotbalového klubu Pálava. Jedná se o případ, kterým se již v minulosti zabývala policie.

„Překvapilo mě, že si pan Mach vůbec dovolil tuto záležitost takto prezentovat. Mě to ale překvapilo příjemně, protože na něj mám konečně v rukách materiál, o který se mohu opřít, když se obrátím na soud,“ zhodnotil Smečka vystoupení Macha.

Mach, někdejší mikulovský starosta a nynější zastupitel, údajně požádal další kolegy, aby schválili podání trestního oznámení na některé členy bývalého vedení města. Podle současného starosty Rostislava Koštiala s tímto návrhem většina z nich nesouhlasila.

„Případ se vleče již od doby mého nástupu. Záležitost prošetřovala břeclavská i krajská kriminální služba a vychází z toho závěry, které nás neopravňují vyvodit nějaká obvinění. Ani nám to nepřísluší,“ reagoval na situaci starosta Koštial, podle kterého bylo při jednání na mnohých zastupitelích vidět, že je vůbec netěší znovuotevření v minulosti několikrát probírané záležitosti.

„Pan Mach se konkrétně vyjádřil a mně to stačí k tomu, abych se s ním v občansko– trestním řízení vypořádal. Jedná se z jeho strany o pouhou mstu. Řeší tak spor s bývalým starostou a se mnou. Ale kdo s čím zachází, tím také schází,“ dodal radní Smečka s tím, že trestní oznámení podá.

Mach se k situaci ve čtvrtek nechtěl moc vyjadřovat. „Byly to emoce a už jsou pryč. Zatím na něj trestní oznámení podat nechci, ale teď ho chce podat on na mě,“ byl si vědom reakce ze Smečkovy strany.

Podle starosty Koštiala obvinil Mach na zastupitelstvu navíc i bývalého starostu Eduarda Kulhavého. Ten obvinění odmítá. „Vůbec k ničemu takovému nedošlo, není to prokázané. Policie tuhle věc prošetřovala a nic nezjistila, takže případ odložila,“ komentoval obvinění Kulhavý.

Do diskuze o pochybení bývalého vedení se zapojil i zastupitel Vojtěch Příbramský. „Na jednání padla obvinění, že minulé vedení radnice špatně hospodařilo. Souhlasím s tím. Pochybení shledal i kontrolní výbor,“ řekl k vystoupení Macha.

Starosta Koštial připouští, že se ozývají i hlasy, které říkají, že se mohlo stavět levněji. „Z toho asi vycházejí. My jsme ale vyšetřovatelům poskytli všechny údaje od výběrového řízení přes provádění stavby až po stavební deníky. Čekali jsme na výsledek, se kterým pan Mach a nejspíše i pan Příbramský nejsou spokojeni. Zadali jsme zpracování názoru od soudního znalce, který ještě nemáme. Oni ale mají právo diskutovat se zastupiteli a dožadovat se prošetření,“ konstatoval.

„Myslím si, že město Mikulov udělalo všechno, co v této kauze mohlo, a teď je to otázka osobních názorů,“ dodal starosta.