Matka patnáctiletého Petra, jenž předstíral, že ho brutálně zbila trojice mužů, se hodlá omluvit za vše, co lež v minulých týdnech ve městě způsobila.

Dveře se otevírají, kamery natáčí, fotoaparáty cvakají…

Vychází upravená, přesto evidentně zlomená žena. „Středa pro mě byla velmi těžká. Když jsem se dozvěděla, jak se událost odehrála, nevěděla jsem, jestli se mám radovat, že syn přežil takovou lehkovážnost, nebo mám být naštvaná, že obelhal mě a celou zemi," říká Zhyvachivska.

Okolo stojící lidé bedlivě naslouchají každému slovu. „Jsem tady, abych se omluvila v první řadě romské komunitě, Břeclavanům a všem, kterých se to dotklo," pokračuje žena.

V rukou má papír s připraveným textem, vyjádření ale poskytuje s hlavou nahoře. Mluví plynule. Jen občas zkroušeně vzlykne. „Chtěla bych říct, že jsem se chovala jako matka. Nechtěla jsem nikomu ublížit ani uškodit. Moc mě mrzí výrok, který jsem pronesla, vzbudil hodně zla. Omlouvám se za vše, co tato nešťastná a nepravdivá slova způsobila," kaje se Zhyvachivska před novináři.

A děkuje. Kamarádům, kteří ji pomáhají v náročném období, personálu nemocnice, kde Petr ležel, policistům a představitelům břeclavské radnice.

Žena chrání syna, odpovědnost bere na sebe. „Pronesl nějaký výrok, já jsem se toho chytla a zveřejnila jej. Nemyslím si, že on je zdroj zla," končí s prohlášením a s díky chce odejít.

Přesto k ní míří otázka, zda je připravená nést následky?

Neodpovídá.

Ne snad, že nechce. Je vidět, jak ji synova lež zasáhla. „Omlouvám se, dnes už nebudu odpovídat," říká a mizí za vchodovými dveřmi.

Ve stejnou dobu se v břeclavské synagoze koná konference zaměřená na soužití Romů s většinou. Něktěří z Romů postávají venku. „Takové vyústění jsem čekal. Kdyby byla pravda, že kluka někdo zbil, dávno bychom to mezi sebou věděli. Už když jsem o tom slyšel poprvé, říkal jsem, že někde spadl. Potvrdilo se to," tvrdí jeden z nich.

Vzpomíná na dubnový pochod, který se ve městě konal. „Sice nebydlíme v centru, ale partnerka s dětmi raději odešla k matce. Nechtěli jsme riskovat," dodává.

ČTĚTE TAKÉ: Matka zraněného hocha se omluvila Romům. A vrátila peníze Davidovi