Jarmarky, vinné košty, zpřístupněné památky nebo výstavy. Velikonoce na Břeclavsku slibují stejně pestrý program, jako je paleta barev na velikonočních kraslicích. Již dnes se do ulic Lanžhota vydají tamní děti. Hrkači a řehtačkami opět zastoupí kostelní zvony, které utichly, protože podle pověry všechny odletěly na tento křesťanský svátek do Říma. „Děti vyjdou v deset hodin dopoledne od mateřské školy," oznámila učitelka Marcela Juřenová.

Ve čtvrtek začne velikonoční program také v Mikulově. Ten pak vyvrcholí v sobotu a neděli jarmarkem. „Už na zelený čtvrtek se můžete na odpoledním workshopu v Eat Art Gallery naladit na velikonoční svátky a užít si jarní pohodu při pečení velikonočních beránků a perníčků, další tvůrčí dílny pro veřejnost zde pokračují i v pátek a sobotu," pozvala Lenka Křivánková z městské společnosti Mikulovská rozvojová.

Návštěva sklepů

Po oba víkendové dny si přijdou na své především milovníci vína. Zájemci ochutnají jednotlivé vzorky třeba v sále radnice ve Vlasaticích. „Začátek je ve dvanáct hodin. K poslechu hraje cimbálová muzika z Mikulčic," pozval starosta Vlasatic Pavel Pekař.

Do svých sklepů a vinoték pozvou v sobotu i valtičtí vinaři. Svá království ukáží mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Za dvěstěkorunový poplatek se lidé zastaví se skleničkou v ruce u patnácti vinařů.

Koštovat vína se budou také v neděli. Pro tradiční velikonoční výstavu vín se rozhodli například vinaři z Rakvic. Ochutnávka se uskuteční v sále tamní sokolovny od deseti hodin. „Návštěvníkům zahraje Starobřeclavská cimbálová muzika," lákal za rakvické vinaře Vladimír Minařík.

Přehlídka vín bude na pořadu dne také v Hlohovci, Boleradicích, Bořeticích či Podivíně. Sklepy na velikonoční neděli otevřou vinaři z Moravské Nové Vsi.

Čerpání inspirace

Velikonoce zároveň v okrese ohlásí začátek nové turistické sezony. Lidé se po zimní přestávce opět podívají do interiérů historických památek. Již od pátku budou moci lidé obdivovat velkoformátový obraz malíře Petera Paula Rubense ze sedmnáctého století, který nově visí v jedné z komnat valtického zámku.

Správci mikulovských pamětihodností si zase přichystali doprovodné akce. „Je možné využít kostýmovaných prohlídek v Dietrichsteinské hrobce, vystoupit s průvodcem na Svatý kopeček a seznámit se s bohatou historií města," vyjmenovala možnosti Křivánková.

Brány nezůstanou zavřené ani u nejnavštěvovanější památky České republiky zámku Lednice. V zámecké zahradě zahájí plavební sezonu a přivítají jaro jarmarkem.

Ti, co by měli zájem navštívit i méně známý lichtenštějnský salet a načerpat velikonoční inspiraci, mají možnost. Rybniční zámeček u Lednice láká od soboty do pondělí na výstavu květinových vazeb.

Přehlídku kraslic a velikonočních dekorací různých výtvarných technik mohou ještě zítra vidět zájemci v mikulovské půjčovně knih a v neděli pak v blízkých Borkovanech.