VÁŽENÍ ČTENÁŘI, NAPIŠTE SVŮJ NÁZOR DO DISKUSE NA KONCI ČLÁNKU

Více než dvě stě nezaměstnaných v hmotné nouzi v Břeclavi má možnost si od prvního července přivydělat pár stokorun k životnímu minimu. O práci však projevila zájem necelá polovina z nich. Ostatním klesne jejich sociální dávka na existenční minimum, tedy na 2020 korun.

Břeclavská radnice připravila pro své občany, stejně jako jiné obce v republice, motivační program. „Nutit je do toho nemůžeme, protože práce je dobrovolná. Možná, až některým dávka klesne, tak přijdou,“ reagovala na nepříliš velký zájem vedoucí oddělení hmotné nouze z břeclavské radnice Dagmar Ivanová.

Přestože program radnice spustila oficiálně až středy, už v červnu takto zaměstnala pětadvacet lidí. „Červnové práce nám zkomplikovaly deště, na které jsme nebyli připravení. Chtěli jsme uklízet ve městě, v parcích, ale takto jsme museli zajistit náhradní práci. Lidé pomáhali například ve školách. I tak svoji práci měli a plnili ji,“ zhodnotil vedoucí odboru sociálních věcí břeclavské radnice Zdeněk Janíček.

Zájemci musí pro město odpracovat alespoň třicet hodin za měsíc, aby získali o několik set korun navíc. Pokud vydrží jen mezi dvaceti a třiceti hodinami, zůstanou jim dávky ve stejné výši. Jestliže ještě méně, ztratí i více než tisíc korun.

„Někteří lidé chtějí pracovat, mají snahu, aby jim dávky neklesly. Měli jsme tady paní, která měla zlomenou nohu. Říkali jsme jí, aby toho nechala. Ale ona nám řekla, že ne, protože stejně musí dětem nakoupit,“ popsala jednu ze zkušeností Ivanová.

Radnice využije nové zaměstnance na nejrůznější práce. „Vycházíme z návrhů odborů městského úřadu, jako je životní prostředí nebo odbor vnitřních věcí. Takže práce se chystá. Nabídli jsme tuto službu i městským organizacím, můžeme lidi poslat i do těch příspěvkových,“ přiblížil možnosti Janíček. Podle něj budou moci příjemci dávek pomoci i v zimě, protože za údržbu chodníků již odpovídá jejich vlastník, tedy město.

„Na výběr moc nemáme. Okolnosti nás k tomu nutí, protože práce moc není. A já chci pracovat. Ale když už máte po padesátce, tak je těžké si něco najít,“ byl s nabídkou od města spokojený Milan Schweitzer z Břeclavi.

Velký problém může podle Dagmar Ivanové nastat v obcích, které pro své občany práci nepřipraví. „Zákon říká, že obec může takto lidem pomoci, ale není to její povinnost. Takže nevím, co bude s těmi, kterým to neumožní,“ obává se možných problémů.

„Téměř všichni starostové nám zavolali s tím, abychom jejich lidem dali práci. My se ale staráme jen o Břeclavany. Pokud si to obce nezařídí, což nemusí, tak je to jejich problém. Jen nám to pak musí nahlásit a my těm lidem musíme podle zákona dávku snížit,“ doplnil ji Janíček.

Lidé tak mohou pracovat pro obec například i v Týnci. „Zaměstnali jsme už dva zájemce. A mají snahu pokračovat v tom dál. Práce je vždycky dost,“ potvrdila starostka Hana Zoubková.