Po loňském velmi úspěšném festivalu Hudba z podzámčí, který se konal o prázdninách v Lednici, chystá hlavní pořadatel Luděk Kabelka další nevšední akci nazvanou Mediawawe i v Břeclavi. „Jde o ojedinělý klubový projekt, který nemá v rámci celé České republiky obdoby,“ zhodnotil festival Luděk Kabelka z kina Koruna, který festival připravuje spolu s maďarskými kolegy.

„Festival vznikl před několika lety v Maďarsku. A postupně se rozšířil po celé Evropě. Maďarský pořadatel se snaží do Evropy vozit exotické kapely, které tady až tak často k vidění nejsou. A protože je to v období, kdy se festivaly nekonají, tak je zvláštnost právě v tom, že se koncerty pořádají v sálech nebo klubech. Má to již velkou tradici, ale v České republice Mediawawe zatím nebyl,“ představil projekt Kabelka.

Mini Ethno festival přivítá v kině Koruna v sobotu 25. dubna od sedmi hodin v podvečer čtyři zahraniční seskupení.

„Jsou to rozhodně zajímavé kapely. Běžný Břeclavák by jinak neměl šanci je vidět. Teda pokud by se nevydal na nějaký větší ethno festival například do Brna nebo do Prahy. Určitě je to kvalitní hudba, kterou se pan Kabelka snaží do našeho města dostat,“ byl projektem nadšený znalec ethno hudby Petr Vlasák.

Typickou sibiřskou kulturu, která je v Rusku stálá již stovky let, představí v Břeclavi Artyum trio z Altaje. S sebou si členové tria přivezou archaické hudební nástroje. Návštěvníci festivalu se však mohou těšit především na jejich tradiční techniku hrdelního zpěvu, která je může nabít pozitivním nábojem a přenést o tisíce kilometrů do dalekého Altaje.

Dalším zahraničním hostem je maďarská Fláre Beás banda, která zastupuje tradiční cikánskou hudbu. Jejich síla je především v energii, kterou vkládají do zpěvů a hry na rytmické nástroje.

Z Kurdistánu do Břeclavi zavítá představitel tamní autentické a tradiční muziky – Sarikamis. Tato skupina se zabývá hudbou, která se často ozývá na svatbách, pohřbech či tanečních zábavách.

Posledním zajímavým hostem je seskupení z Turkestánu nazvané Khariman. Hudebnící patřící k národu Ujgurů představí ujgurské flamenko, které vzniklo spojením hindské a muslimské kultury. Kromě tance členové Kharimanu zazpívají v rodném jazyce a zahrají na tradiční lidové nástroje.

Nad připravovaným festivalem se v tomto týdnu začaly stahovat mraky. „Podařilo se nám tento festival sehnat ve velmi krátké době. Měli jsme domluvené některé sponzory, kteří jsou však v této chvíli nejistí. Ještě dneska jednáme o tom, jestli vůbec festival v Břeclavi bude i bez nějaké finanční pomoci z venku,“ konstatoval ve středu Kabelka.

„Byla by to velká škoda, kdyby se kvůli penězům festival nekonal,“ byl zprávou zaskočen Petr Vlasák.