Dětská cimbálová muzika Rosénka vznikla v roce 2009 v Charvátské Nové Vsi jako nová muzikantská generace, která má velký vzor a sounáležitost s tamní cimbálovou muzikou Notečka.

„Děti hrají vlastní písničky. S těmi potom doprovázejí při vystoupeních malé tanečníky ze souboru Charvatčánek. Naše malá cimbálová muzika se účastnila také soutěže cimbálových muzik v obci Bulhary, kde byla za svůj výkon dokonce oceněná čestným uznáním. To proto, že tam nebyly žádné další dětské muziky v její kategorii,“ chlubí se zaslouženě úspěchy svých svěřenců vedoucí Rosénky Vladimír Beneš s tím, že ba výraznější ocenění „jeho“ děti dosud čekají.

Ten zároveň také poznamenává, že se Rosénka účastní i koncertů společně s cimbálovou muzikou Notečka. „Kromě toho se však účastní také přehlídek dětských cimbálek a v neposlední řadě i soutěží dětských tanečních souborů. Nezřídka jezdíme také na soustředění,“ říká vedoucí souboru.

Cimbálovou muziku podle jeho vyjádření v současnosti tvoří rovná dvanáctka malých nadějných hudebníků ve věku od sedmi do čtrnácti let. Zkoušet musejí podle jejího vedoucího pravidelně.

„Děti se scházejí každý týden jednou. Každý čtvrtek od půl šesté do půl sedmé vpodvečer. A to ve stejné zkušebně, jako cimbálová muzika Notečka v Charvátské Nové Vsi,“ nechává nahlédnout do zákulisí nadějné cimbálové muziky Beneš, jehož cílem je rozvíjet u malých svěřenců plnou měrou vztah k lidové písničce, ke kroji, k hudbě či k folkloru a zachovat tak a předávat do budoucna odkazy z historie.

Konkurence je podle slov vedoucího i mezi dětskými cimbálovými muzikami veliká. Přesto Rosénka dosud žádnou desku nevydala. „Myslím si, že konkurence je vždy. V našem případě především v okolních regionech,“ doplňuje Beneš.

Zabývat se v dnešní době hudbou a vést k ní děti, podle něj zatím tak složité není. „Protože jsou děti malé, tak ještě jsou pod vlivem svých rodičů a nemají samostatné rozhodování. O to je to s nimi snazší,“ je si vědomý Beneš, který insipraci pro dvanáctku svých svěřenců čerpá především z folkloru, lidových písniček a historie.

A jaká nejbližší vystoupení nadějnou cimbálovou muziku v nejbližší době čekají? „Budeme hrát na koncertě Na pěknú notečku v Charvátské Nové Vsi, který se koná v listopadu letošního roku a na němž pokřtí Notečka svoje první cédéčko. No a potom se objevíme také na vánočním koncertě opět v Charvátské Nové Vsi,“ nahlíží do budoucnosti vedoucí Rosénky. Ta se v nejbližší době navíc objeví spolu s Charvatčánkem o víkendu na hornobojanovickém vinobraní.