Plán zbourat nádražní budovu v Mikulově chtějí narušit zastánci jejího zachování. Vlastník, tedy Správa železnic, hodlá na stejném místě vybudovat terminál hromadné dopravy. Proti je například bývalý starosta a nyní senátor Rostislav Koštial, jenž chystá petici.

S demolicí nesouhlasí ani obyvatelka Terezie Růžičková. „Budova je nezničená a dá se říci, že svým způsobem i krásná. Maximálně bych udělala novou omítku, aby nebyly vidět malůvky na fasádě, a jemně ji zrekonstruovala. To je vše. Bourat ji je podle mě naprosto zbytečné,“ je přesvědčená.

Rakušané prodloužili hraniční kontroly s Českem. Zatím do 6. prosince.
Kolony na hranicích: Rakušané prodloužili kontroly. Zatím do prosince

Proti je i Renata Hromadová. „Škoda tak krásné budovy. Zabraňme tomu, udělejme vše pro její záchranu. Patří k historii města. Musí být přece nějaká možnost to zastavit. Vždyť bourat se ještě nezačalo. Nechceme přece přijít o takový skvost,“ vyzvala žena.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy však budovu zachránit nelze. „Nevyhovující je jak její stavebně technický stav, tak i provozně dispoziční řešení. To už neodpovídá současným potřebám, a to ani z pohledu cestujících,“ zdůvodnil.

Smířit se s demolicí nehodlá ani bývalý starosta Mikulova Rostislav Koštial. A připravuje petici. Je přesvědčený, že revitalizaci areálu lze řešit i s tím, že budova zůstane zachovaná.

„Když jsem opouštěl radnici, měli jsme rozjednaný bezúplatný převod či odkup v režimu státního majetku s tím, že bychom budově našli uplatnění. Nové vedení města to vidí jinak. Souhlasí se zbořením. Já s tím ale nesouhlasím a chystám petici. O záchranu budovy budeme bojovat,“ vzkázal. Podle svých slov o tom již jednal na ministerstvu dopravy.

Mluvčí mikulovské radnice Markéta Ničová Deníku potvrdila, že dříve byl odkup či převod skutečně ve hře. Jednání však ztroskotalo. Důvodem byl špatný stav budovy a vysoké náklady.

„Oprava by si vyžádala vyšší desítky milionů korun. Důležitou roli sehrál také fakt, že ani Správa železnic, ani město, by pro tak velký objekt v dané lokalitě nenašli uplatnění,“ vysvětlovala mluvčí Ničová.

  • Podívejte se, jak nádražní budova v Mikulově vypadá
Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Práce na přeměně areálu mají začít v roce 2026. Hotovo by mohlo být do roka. Současnou výpravní budovu nahradí přízemní novostavba. Rozdělená by měla být na část pro cestující a provozní část. Přibudou také parkovací místa. Finální vzhled vzejde z architektonické soutěže.

„Projekční činností navazujeme na záměr projektu schválený Centrální komisí Ministerstva dopravy. Ve spolupráci s městem se připravuje komplexní řešení celé lokality dopravního terminálu. Probíhá také příprava zadání soutěže a upřesnění rozsahu a struktury investice ze strany Mikulova i Správy železnic. Následně dojde k výběrovému řízení na zhotovitele studie. Ten bude řešit celý dopravní terminál,“ popsal postup mluvčí Správy železnic.

Obyvatelé Erbenovy ulice v Mikulově upozorňují na - podle nich - neefektivní postup prací při opravě silnice, chodníků a osvětlení.
VIDEO: Oraniště, stěžují si lidé na opravy ulice v Mikulově. Město chybu odmítá

Stavba podle jeho slov začne po ukončení všech nezbytných projekčních prací, po vydání stavebního povolení a také poté, co bude jasno, jakým způsobem se vše zaplatí. „Protože půjde o nákladnou investici, je její stavba vázaná na možnosti obou podílejících se stran. Od toho se budou odvíjet i termíny,“ upozorňoval Gavenda.

Zatímco bude Správa železnic pracovat na přípravě, chce exstarosta Koštial v chystaných úpravách dosáhnout změn. Je přesvědčený, že nynější budova je architektonickým skvostem, který vítá zástupy turistů při příjezdu do města.

„Nadbytečné prostory by šlo i komerčně pronajímat. Třeba jako podnikatelské inkubátory, ty se v Mikulově hledají. Je spousta firem a mladých podnikatelů, kteří se teprve rozvíjejí a něco podobného by využili,“ zamýšlel se Koštial.

Širší úpravy okolí

Mluvčí města Ničová doplnila, že má vznikající technická studie vyřešit nejen nádraží, ale celou lokalitu: nádražní budovu, autobusová stanoviště, centrální odstavné parkoviště, výjezdové centrum hasičů a záchranářů či volnočasovou plochu.

„Studie bude zadána Správou železnic ve spolupráci s městem a s finanční spoluúčastí města. Výslednou podobu zájmové lokality pak vyhodnotí společná hodnotící komise Správy železnic a města Mikulov,“ sdělila mluvčí.