Právě osmistupňové a dvanáct metrů dlouhé schodiště z pískovcového lomu u severočeského Božanova je aktuálně nejvýraznější a nejdominantnější novinkou před pár lety téměř zaniklého a zapomenutého loveckého zámečku.

Z původního vstupního schodiště zbyl pouze první schod a část schodu druhého. Dokončit se ho členům Spolku pro obnovu Katzelsdorfského zámečku podařilo ještě před startující turistickou sezonou. „Schodiště bylo v naprosto nevyhovujícím stavu. Kdyby na něj vstupovali turisté, nevydrželo by a popraskalo,“ zdůvodnil předseda spolku Lyčka.

Schody se nadšencům podařilo odhalit. Rozhodli se proto, že je v rámci prezentace zámečku ve stylu torzální architektury zcela obnoví. „Původní schody byly taky pískovcové. Ovšem jak bylo u Lichtenštejnů, kteří se vyznačovali šetrností, zvykem, byly poskládané z toho, co se našlo po panství. To proto, aby se ušetřil stavební materiál,“ připomněl historik stavební politiku knížete Jana I. Josefa, za jehož panování zámeček vznikl. Stavbu započal knížecí architekt Josef Kornhäusel. A v roce 1819 ji dokončil Franz Engel.

Někteří nájemníci břeclavského penzionu pro seniory si stěžují na podmínky, ve kterých žijí, i na nedostatek pomoci a lhostejnost.
Bydlení pro důchodce v Břeclavi? Nikoho tady nezajímáme, říká nájemnice

Terénní, udržovací, konzervační a z části už i zabezpečovací práce jsou na zámečku, který je jedním ze saletů Lednicko-valtického areálu, téměř hotové. „Torzo zámečku jsme nechali zpevnit a dozdít cihlami z Valtic, aby se dál nerozpadalo. Tím jsme vytvořili půdorys stavby včetně pilířů,“ popisoval valtický historik.

Dokončené je i schodiště po obou bocích. Vyčistit se podařilo také sklep pod zámečkem. Doplnilo ho dočasné zastřešení a pozinkované schody. Přístupný má být výjimečně. Kupříkladu v době komentovaných prohlídek. Ty jsou předběžně naplánované na září letošního roku.

Nadšenci, jimž pomáhají i dobrovolníci z rakouské strany, nyní postupně odkrývají vstup do druhého sklepa, takzvaného mléčného či vinného. „Dlouhý je asi třináct metrů, předpokládali jsme, že je celý vyzděný. Ovšem vyzděný je pouze vstup, zbytek je kopaný,“ ukázal redaktorce Deníku Rovnost na místě Lyčka.

Zemřel Jan Kostrhun.
Zemřel spisovatel Kostrhun z Podivína. Bylo mu 79 let

Sklep má částečně propadlou klenbu. S jeho zpřístupněním se do budoucna nepočítá. „Letos ještě chceme obnovit funkčnost klenby a stihnou bychom chtěli i opravit původní dlažbu v pravém kabinetu přímo nad prvním sklepem,“ nastínil historik s tím, že v plánu je po dokončení všech prací také parková úprava. Vycházet při obnově zeleně chtějí dobrovolníci z dobových podkladů.

Od loňského podzimu vede k zámečku, který je už téměř rok kulturní památkou, krátká cyklotrasa od nedalekého Vinařství Obelisk. „O zámečku pořád jen čtu a sleduji na sociálních sítích, jak se tam posunují práce. Vypadá to moc hezky, těším se, až se tam na kole vypravíme,“ zareagovala Valtičanka Martina Štejdířová.

K torzu zámečku se dá dostat původní alejí také po modré turistické trase přímo z Valtic. Ta pak dále pokračuje lesem k Dianinu chrámu či na zámeček Pohansko v Břeclavi.

Největším snem členů spolku je obnovit Katzelsdorfský zámeček zcela formou historické repliky. V plánu jsou také koncerty živé hudby pod širým nebem. „Do budoucna se jeví více možností, jak s pracemi postupovat. Kupříkladu jen částečně obnovit průčelí, nebo naopak pouze využit tabulek tak, jak je to známo u jiných, především antických, staveb nebo středověkých hradů. Ve hře je ale třeba i forma reminiscence,“ zamýšlel se předseda spolku.

Katzelsdorfský zámeček

- postavit jej nechal kníže Jana I. Josef z k Lichtenštejna, který panoval v letech 1805 – 1836
- stavbu započal architekt Josef Kornhäusel. V roce 1819 ji dokončil Franz Engel
- v roce 1953 odešel poslední hajný, ze stavby vznikl seník, který o tři roky později vyhořel
- v roce 1957 stavení lidé postupně rozebrali, v šedesátých letech zaniklo úplně
- o obnovu zámečku již několik let aktivně usiluje Spolek pro obnovu Katzelsdorfského zámečku, který vede tamní historik Daniel Lyčka