„S nápadem přišel právě Miroslav Kačor, který chystá dokument pro Českou televizi. Obrátil se na mě, jestli náhodou o tomto člověku nevím více informací. Proto jsme začali shánět lidi, kteří Lukáška třeba znali nebo si jej pamatují,“ vysvětlil důvod, proč začal pátrat po minulosti vojáka, člen Klubu vojenské historie z Moravského Žižkova Michal Počta. Jak dodal, už dřív se klub zabýval tím, že zjišťoval třeba osudy Němců, kteří padli za války v našem regionu.

Na stránkách klubu si mohou lidé přečíst částečný životopis nejen Jana Lukáška, ale i dalších osobností, které za války působily v okolí Moravského Žižkova, případně v dalších obcích v regionu.

„Jan Lukášek zemřel před několika lety. Začal psát knihu právě o svém působení za války, ale bohužel ji nedokončil. Některé věci proto chceme doplnit,“ objasnil Počta s tím, že dokument by se měl týkat především jeho špionážní činnosti.

Lukášek se narodil u Bratislavy. „Začal dobrovolně pracovat v Německu, odkud jej poslali do Ruska, kde měl opravovat letiště. A to jako trest, ke kterému byl odsouzený. Němcům ale utekl a začal spolupracovat se Sověty. Ti mu nabídli, že by se mohl vrátit do Protektorátu jako výsadkář,“ sdělil Počta. Podle jeho informací začal Lukášek v Ladné spolupracovat s dalším výsadkářem, a to nejprve ve starém mlýně.

„Sledovali opevňovací práce na řece Dyji a později v Poštorné získávali přesné informace o muničním skladu. Několikrát změnili i své skrýše,“ popsal Počta, kterému se už začali ozývat první pamětníci. Za další informace ale bude vděčný každému, kdo si na Lukáška vzpomene.