Ten v pátek po poledni přijel do Lednice, aby se zúčastnil obnovení židovského hřbitova. V tamní Mikulovské ulici už zase stojí náhrobky. Z povědomí obyvatel zmizely na desítky let, další tři roky pak trvalo, než se páteční akt mohl uskutečnit. „Někdejší židovská komunita, která tady žila, si to zaslouží. Minulost bychom si měli připomínat. Náhrobky se mi líbí, jen doufám, že je některý z vandalů nesrovná se zemí," říkala například Ledničanka Marie Sýkorová.

Náhrobky jsou staré i několik století. Jeden vytvořený z pískovce pochází až z roku 1739 a patří ženě jménem Mirian. Břeclavskému deníku Rovnost to z hebrejského písma překládal rabín Sidon, jenž na hřbitov dorazil desítky minut před zahájením pietní chvíle.

Místem procházel a prohlížel si jednotlivé nápisy. Některé z náhrobků už zdobily drobné kameny položené na horním okraji. „Dáváme je tam místo květin. Jde o připomínku, že na místě někdo byl," podotkl Sidon, jenž ocenil snahu lidí stojících za obnovou někdejšího hřbitova. „Jsem rád, že k tomu došlo," zmínil rabín.

O nalezení a vztyčení pomníků se zasloužili představitelé Federace židovských obcí České republiky – místopředseda organizace Jiří Daníček a spolupracovník Jaroslav Klenovský. „Museli jsme kameny nejprve najít. Věděli jsme, že pár je jich mimo plochu původního hřbitova. Jednali jsme také s obecním úřadem, protože pozemek patří Lednici. Další náhrobky jsme pak našli zakopané," vyprávěl Daníček o postupu.

Historie lednických Židů sahá do roku 1670, kdy byli vypovězení z Vídně a Dolního Rakouska. V obci poté vznikla židovská čtvrt. Počet náhrobků sahal ke dvěma stovkám, dnes je jich dvacetinásobně méně. Po druhé světové válce, při níž nacisté Židy téměř vyhladili, se o pietní místo už neměl kdo starat. „Bylo proto ve velmi špatném stavu a zarůstal. V sedmdesátých letech začal ze strany místního národního výboru tlak na likvidaci. To se podařilo v roce 1980, kdy hřbitov ztratil památkovou ochranu," vzpomněl Klenovský.

Po desetiletý sloužila plocha několika desítek metrů čtverečních jako menší park. „Po letech vyjednávání se nakonec podařilo dosáhnout toho, že jsou náhrobky tam, kde mají být," dodal Klenovský.