Lidé, kteří bydlí v bytech s regulovaným nájemným budou leckde muset od prvního ledna příštího roku sáhnout hlouběji do kapsy. Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek totiž podepsal Sdělení Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, ve kterém se jedná o jednostranném zvyšování regulovaného nájemného.
Podle ředitele břeclavské domovní správy Josefa Matúška už jsou vypracované materiály pro radu Břeclavi o navýšení nájemného. „Zatím ještě nebylo

rozhodnuto, ale je to otázka tak dvou týdnů. Určitě ale zdražovat budeme,“ uvedl.
Také mikulovská radnice se bude zvyšováním nájemného teprve zabývat. „Na zasedání rady jsme to ještě neprobírali, ale budeme se z toho snažit získat maximum,“ řekl starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Podle jeho slov je zdražení nutné. „Celý život bydlím ve svém a vím, kolik to stojí peněz. Proč by mělo město z daní doplácet na někoho, kdo nebyl schopný postavit s na vlastní nohy? Ze všech vlastníků bytů, ať už jsou to družstva, stát nebo soukromí majitelé, jsou nejvíce znevýhodněni právě soukromníci. Pro mě je jeniné možné řešení tržní nájemné. Město není charita,“ doplnil Koštial.

Zcela jinak se k problému staví vedení Hustopečí. To se za zdražení nejspíš nepostaví. Potvrdil to místostarosta Libor Sadílek. „Pokud to nebude nezbytné, s nájmy hýbat nebudeme. Naší prioritou je se těchto bytů zbavit, protože je to pro město velké břemeno,“ prozradil a dodal, na to doplácí hlavně ostatní lidé, kteří v bytech s regulovanými nájmy nežijí. „Za peníze, které vložíme do provozu, bychom mohli postavit dětská hřiště nebo spravit chodníky,“ přiblížil…

 

Více v Břeclavském Deníku 12. července