„Myslíme si, že je to špatně udělané. Tady je větší mezera, tady zase menší,“ ukazovala na balkóně svého bytu nájemnice Olga Bartůňková.

Její manžel Karel Bartůněk zase poukázal, že když zaprší, na balkóně stojí voda. „Není to vůbec vyrovnané. Podle mě tam měl být stejně jako předtím beton a ne nějaké lepidlo,“ poznamenal.

Manželskému páru se nelíbí přístup představitelů bytového družstva, které se do rozsáhlých oprav domů pustilo poté, co je odsouhlasili sami nájemníci. „Na schůzi se mělo jasně říct: Bude se spravovat celý dům. Bude to stát tolik a tolik, bude se spravovat střecha, zateplení, výtahy, balkóny. Toto se neudělalo,“ tvrdí Bartůněk.

Nepochopitelné

V domě je zhruba polovina družstevníků a druhou část tvoří majitelé bytů. Jsou jimi i Bartůňkovi. „Někteří vlastníci si chtěli zaplatit opravu v hotovosti. My jsme třeba chtěli a nemáme možnost. Předseda družstva nám řekl, že to můžeme zaplatit, ale budeme platit i úroky. Kde na to došel? Když něco zaplatím naráz, tak je úrok nula. To je nepochopitelné,“ zlobil se nájemník.

O opravách domu na adrese Dukelských hrdinů 7 rozhodovalo předchozí složení představenstva bytového družstva. V současné době už má jiné složení. Vyjádření nového předsedy družstva se v pátek Břeclavskému deníku nepodařilo získat. Nebral telefon.

Bývalý místopředseda představenstva družstva Zdeněk Průša si nemyslí, že by stavební firma odvedla nekvalitní práci. „Funguje tam stavební dozor. Dům ale každopádně ještě není převzatý. Případné problémy budeme řešit v rámci reklamačního řízení až po převzetí,“ nechal se slyšet s tím, že v současné době se ještě dodělává suterén domu. Kompletně hotovo má být v nejbližších dnech.

Na připomínky sousedů má odpovědi. „Odsouhlasili si na schůzi, že na balkónech nebude dlažba a musí si ji dodělat,“ podotkl. O opravě domu podle něj rozhodla většina nájemníků. „Každý máme svůj názor. Když můj někdo přehlasuje, buď se s tím smířím, nebo odejdu,“ vysvětlil jednoduše.

Levnější varianta

Když družstvo podle něj začalo uvažovat o zateplení domu, opravě balkónů, výtahů a střechy, na stole byly dvě varianty. Nakonec zvítězila ta levnější. „Dostali jsme taky dvě dotace od státu,“ uvedl Průša.

Stavební dozor je podle něj dostatečně kvalitní a na práci dělníků neshledal žádné závady.

A ne každý nájemník domu je přesvědčený o tom, že stavební firma odvedla nekvalitní práci. „Nemám na to žádný názor. Ale když jsem se díval na vedlejší opravený barák, dělali to stejným postupem. Tam to vypadá dobře,“ poznamenal nájemník Václav Šanda.

Ovšem srovnání nespokojené Jiřího Strouhala je jiné. „Za ty peníze je vedlejší dům v lepším stavu. Nemáme dlažbu na balkónech, na chodbách. Zábradlí mají pozinkované, my ho máme obyčejně natřené. Představoval jsem si to lepší,“ zdůraznil bývalý domovník.