Hysterie a panika se koncem minulého týdne začaly šířit v nejrůznějších skupinách na sociálních sítích napříč jihem Moravy. Důvodem je výskyt bakterie streptokoka v jedné ze tříd Masarykovy základní školy v Lanžhotě. Dva školáci skončili v brněnské Dětské nemocnici. Zřizovatel školy, kterým je město Lanžhot, situaci uklidňuje a vyzývá ke zmírnění paniky. Vedení školy situaci řeší s krajskou hygienickou stanicí.

Nervozitu mezi lidmi vyvolal příspěvek radnice, který měl původně atmosféru naopak uklidnit. Začal se ovšem nešťastně lavinově šířit i do obcí a měst v okrese, jejichž obyvatel se vůbec netýkal.

Rekonstrukce silnice. Ilustrační snímek.
Silnice hrůzy i mosty na hranici životnosti. Víme, co vše letos silničáři opraví

„Nechtěli jsme původně situaci vůbec komentovat, protože jde o interní záležitost školy, týká se to dvou nebo tří dětí a paní ředitelka Eva Klvaňová vše konzultuje s krajskou hygienou,“ řekl Deníku starosta města Ladislav Straka.

Škola funguje od počátku dál v běžném režimu bez jakýchkoli omezení. „To je zásadní. Hygiena nám žádné jiné kroky nenařídila. Situaci pochopitelně nezlehčujeme, řešíme ji, a v případě potřeby a nařízení z krajské hygieny budeme okamžitě jednat a provedeme veškerá navržená opatření,“ zdůraznil starosta.

Veškerá preventivní opatření, která se vztahovala pouze na žáky dané třídy, však s nedělním dnem pominula. „Panika tedy v žádném případě není adekvátní nynější situaci,“ ubezpečila ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek,

První zprávu o tom, že se ve škole něco děje, hygienikům ohlásila ředitelka školy Klvaňová v úterý. „Zachovala se naprosto skvěle. Okamžitě se s námi spojila s tím, že se ve škole u jednoho žáka projevil akutní stav onemocnění s podezřením na meningokoka. To se vyvrátilo. Následně bylo další den hospitalizované další dítě s příznaky trochu podobnými. I v tomto případě byla vyvrácena spekulace, že by šlo o meningokoka,“ popsala Deníku Ciupek.

Zachycený byl naopak pyogenní streptokok. „To je bakterie, která běžně způsobuje třeba angíny a streptokokové infekce, jež se často vyskytují u dětí předškolního a mladšího školního věku,“ vysvětlila ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny.

Soud, soudce - Ilustrační foto
Soud řeší potyčku před barem v Mikulově. Mezi obžalovanými je i syn starostky

V případě dvou školáků z Lanžhota se však streptokok neprojevil jako běžná angína. „Objevily se u nich další příznaky, které se v naprosté většině případů běžně nevyskytují,“ podotkla Ciupek.

Kromě zostřeného hygienického režimu, který souvisel třeba s používáním dezinfekčních prostředků či častým intenzivnějším větráním, vydali hygienici hned ve středu také písemné rozhodnutí týkající se doporučení pro ostatní spolužáky.

„Dětem jsme doporučili šetřící režim. Zakázali jsme jim zvýšenou fyzickou aktivitu, účast na akcích se zvýšenou námahou, nebo jsme doporučili, aby nepobývaly na sluníčku. Tato opatření trvala krátce, u streptokokových infekcí je totiž inkubační doba zpravidla jen jeden až tři dny. S nedělí tedy opatření i obavy pominuly. Ohnisko už je vyhaslé,“ uklidnila Ciupek. U třetího dítěte ze třídy, které onemocnělo, prokázalo vyšetření rotaviry, nikoli streptokoka.

Jako chřipka? Ne

Žádná jiná opatření v souvislosti s výskytem streptokokové infekce hygienici zpravidla nezavádějí. „Bakterie se šíří vzduchem, ale ne tak jako chřipka. Spíše těsnějším kontaktem. Žádné očkování nás před ní neuchrání. Nejsem ani zastáncem preventivního užívání antibiotik. Zdravým dětem bych je rozhodně nedávala,“ nechala se slyšet šéfka protiepidemického odboru.

Odkud se streptokok v jedné z lanžhotských tříd vzal, jasně určit nelze. „Může se stát, že ho má člověk v sobě a ve chvíli, kdy je oslabený nějakou infekcí, dostane šanci a projeví se. Studie ostatně hovoří o tom, že je v populaci až deset procent nosičů, kteří o tom vůbec nevědí. V případě třídy v Lanžhotě dokonce ani nemuselo dojít k přenosu z člověka na člověka. Mohlo jít o takzvanou endogenní nákazu zevnitř. To je ale jen teorie,“ zamýšlela se nahlas Ciupek.