K radikální změně došlo teprve před pár týdny. „Z žabáka se stal princ. Je to místo podél bývalé zdi bažantnice, na které se tak nějak zapomínalo. Hromadily se zde odpadky a postupně zarůstalo. Podnět k jeho vyčištění přišel od manažera městské společnosti Tedos Davida Pořízka,“ popsal Vilém Michna z odboru stavebního a životního prostředí mikulovské radnice.

Pracovníci Tedosu odstranili náletové dřeviny, mezi nimiž se nacházela kupříkladu i invazivní kustovnice cizí. „Dřeviny, které byly perspektivní, zejména keřovité formy slivoní, prořezali a vyvětvili na podchodovou výšku. Nyní je celý prostor čistý a hlavně přehledný. V následujících týdnech bychom zde rádi vyseli stínomilné travobylinné směsi, které prostor doplní svým květnatým podrostem,“ přiblížil Michna.

V centru Břeclavi komplikuje provoz oprava mostu přes řeku Dyji. Hotovo má být v polovině května.
Začala oprava mostu na průtahu Břeclaví. Podívejte, jak to na něm vypadá

Vedení města nyní zvažuje, jakým způsobem místo využít. „Myšlenek máme více, uvidíme, co se nám nakonec podaří zrealizovat,“ naznačil mluvčí mikulovské radnice Dominik Ryšánek.

Díky pročištění a zprůchodnění prostoru se lidé během chvilky dostanou i k zadní části loni zrekonstruovaného městského koupaliště. Součástí oprav bylo tehdy také zrestaurování sešlé barokní brány. „Místo bylo zaplevelené a památka se v něm ztrácela. Nyní je takovou třešničku na dortu v rámci opravy celého areálu,“ nechal se před časem slyšet starosta města Rostislav Koštial.

V Mikulově se podle Viléma Michny nachází podobných zapomenutých míst, jakým je i to u zdi bývalé bažantnice, více. „Vzhledem k pozitivní odezvě ze strany lidí proto budeme v jejich kultivaci pokračovat,“ řekl.