Sedm cisteren vyjelo ve čtvrtek hasit požár lesa. Po půlhodinovém ježdění břeclavskou částí Poštorná se hasiči vrátili zpět na své základny. Žádný oheň nenašli. Byl to planý poplach, který zaplatí daňoví poplatníci.

„Horké počasí nahrává planým poplachům. Případný požár by se mohl šířit velmi rychle. Proto do terénu posíláme hned několik cisteren,“ vysvětlil tiskový mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Podle jeho slov je operační důstojník, kterému požár nahlásí, pod velkým tlakem. „Musí se okamžitě rozhodnout, kolik jednotek na zásah vyšle a jak věrohodný je ohlašovatel požáru,“ přiblížil práci operačního střediska, které je pro celý Jihomoravský kraj v Brně.

Hasit les, který nehořel, se ve čtvrtek vydaly dvě profesionální a dvě dobrovolné hasičské jednotky. Protože muž, který požár ohlásil, myslel, že hoří u železniční tratě, vyjela i podniková hasicí jednotka Českých drah. „Kromě toho jsme zasahovali my a dobrovolníci ze Staré Břeclavi,“ řekl velitel dobrovolných hasičů v Poštorné František Kurial.

Jinak než výjezdem se ovšem podle mluvčího hasičů Haida požár prověřit nedá. Pokud vyjedou nadarmo, zaplatí to daňový poplatníci. Stíhat strůjce falešného poplachu ale nikdo nebude.

„Konkrétně tento pán je v tom nevinně. Podle zákona o požární ochraně občan musí nahlásit požár, pokud o něm ví. Mohli bychom využít paragrafu o zneužití hasičské jednotky, ale to by muselo být jasné, že na tísňovou linku zavolal se zlým úmyslem,“ podotkl Haid. Podle něj je pak navíc dokazování úmyslného zneužití velkým problémem.

Obvinění, která hasiči podají kvůli falešným zprávám o požáru, je málo. „Mohl bych je spočítat na prstě jedné ruky. Podle mě je lepší, když hasiči vyjedou dvakrát zbytečně a napotřetí zabrání velkému požáru,“ sdělil svůj názor mluvčí hasičů.

Ani dobrovolní hasiči zbytečného výjezdu nelitují. „Musíme vyjet, co kdyby opravdu hořelo. O peněžní ztrátu nám pak vůbec nejde, děláme to dobrovolně, takže s nějakou finanční odměnou stejně nepočítáme,“ uvedl Kurial. Výjezd všech jednotek se podle Haida pohyboval v řádu tisíců korun.
Zbytečné výjezdy hasičů nejsou lhostejné ani Jakubovi Cejpkovi z Ivaně. „Pokud si někdo dělá legraci a volá hasičům jen tak, je to špatné. Když je ale ohlášení seriózní, je lepší ho prověřit. To ať pak vyjedou raději i zbytečně. Každý, kdo na tísňovou linku volá, si ale musí sám rozmyslet, jak jistý si požárem je,“ řekl.

Za první pololetí tohoto roku zaznamenali jihomoravští hasiči přes dvě stě padesát falešných hlášení požáru. Z celkového počtu čtyř tisíc dvou set nahlášených událostí, mezi které počítají třeba i dopravní nehody, je to asi šest celých dvě procenta.