„Je mi jasné, že kvůli placeným testům teď hodně lidí návštěvy restaurací, hospod a barů omezí. Já k nim ale patřit nebudu. Tahle doba je pro podnikatele těžká. Vládní nařízení jim nepomáhají, spíše jim ubližují,“ řekl Deníku Rovnost.

Pro připomenutí. Od pondělí 1. listopadu má obsluha u každého hosta zkontrolovat, zda je naočkovaný, má platný test nebo je ve lhůtě 180 dní od prodělání koronaviru. Ještě o týden dříve bude ve všech vnitřních prostorách, včetně práce, povinný respirátor. Od listopadu bude platnost testů kratší, navíc je pojišťovny přestanou proplácet. Výjimkou jsou lidé, které na ně pošle lékař či hygiena.

Další nejistota tak dopadá na restauratéry. Toho, že si stále méně lidí zajde na oběd či večeři, se obává například spolumajitelka restaurace Sojka a spol. v Mikulově na Břeclavsku, Dita Večeřová. „Ti, kteří jsou očkovaní, to neřeší. Ovšem placené testy, zkrácená délka jejich platnosti a nutnost prokazovat se dokladem o bezinfekčnosti, bezesporu povedou k tomu, že si mnozí návštěvu restaurací rozmyslí,“ je přesvědčená.

Na domácí klientele je z devadesáti procent závislý Bohuslav Jedinák, provozovatel restaurace a penzionu U Golema v Blansku. Očekává velký problém. „Bojím se, že hosté přestanou chodit. Kromě toho jsem přesvědčený, že restaurace rozhodně nejsou a nebyly zdrojem nákazy. Čísla začala opět stoupat poté, co šly děti do škol a školek,“ uvedl.

Podnikatele oslovené redakcí mimo jiné zajímá, zda při kontrole mohou požadovat i předložení občanského průkazu. Vyhnout se tím chtějí odkývání certifikátů čí testů, které patří někomu jinému.

„Pokud při kontrole pracovník hygieny zjistí, že se jedná o falzifikát, odpovědnost jde za zákazníkem, nikoli za provozovatelem. Návrh mimořádného opatření ukládá provozovateli stravovacích služeb kontrolovat OTN (očkování, test, nemoc – pozn. red) zákazníka, ne jeho občanský průkaz,“ odpověděla Gréta Rakašová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Nová vládní opatření přidělávají vrásky na čele i větším zaměstnavatelům. Logistická firma Moss z Hustopečí na Břeclavsku dává práci téměř pětistovce lidí. Její spolumajitel Jiří Kadrnka označil povinně nasazené respirátory na pracovištích za nesmysl, pro který marně hledá pochopení. Výskyt koronaviru je u nich podle něj nulový.

Velkou část zaměstnanců společnosti tvoří řidiči kamionů. „Zatímco zpočátku měli výjimku, nyní mají povinnost se i oni prokázat buď dokladem o očkování, dokladem o protilátkách, nebo testem. Samozřejmě, že nenecháme řidiče, aby si testy od listopadu platili sami. Tuto povinnost převezmeme my jako firma. Všechna vládní opatření podle mě nyní směřují pouze k tomu, aby stát natlačil obyvatele do očkování,“ reagoval Kadrnka.