Podle Šefary se mnoho nakladatelů potýká s krizí, a proto svou činnost ukončili. „Vydávat prvotiny je opravdu problém,“ pokračuje.

Zatím totiž nebyla vydaná ani jeho první kniha Banda lvů, která se měla na pultech knihkupectví objevit loni na podzim. „Bylo to v plánu, ale kvůli marketingové chybě se její vydání už dvakrát odložilo,“ stěžuje si.

Na historický román zpracovávající téma českých legionářů bojující za první světové války na západní frontě se mohou zájemci těšit v dubnu.

Od psaní to ale dvacetiletého spisovatele neodrazuje. „Určitě ne. Budu pokračovat,“ říká.

Student Palackého univerzity v Olomouci se již od dětství zajímal o historii. Své záliby – dějiny a psaní, se rozhodl spojit dohromady. Historické prvky obsahuje i jeho druhá kniha. „Jde o parodii na boj proti totalitě,“ přibližuje.

V knize proti sobě stojí skupina školáků – fašistů, kteří ovládnou školu, a odbojáři. Satirickým příběhem, který pojmenoval Profíci, chtěl Šefara poukázat, jak snadné je ovládnout systém. „Je neuvěřitelné, jak lehce se může totalita dostat k moci, když přestane fungovat systém,“ líčí. V tomto případě selže ředitel a učitelé.

Při psaní se Břeclavan inspiroval fašismem, odbojem a také knihou George Orwella Farma zvířat. „Jen s tím rozdílem, že v mé knize vystupují místo zvířat lidé,“ podotýká.

Jak doufá, kniha o sto padesáti stranách, bude pro lidi čtivá.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ