Důvodem ztrojnásobení je růst cen stavebních prací i potřeba změny jejich postupu. Původní rozpočet vznikl před skokovým zdražením stavebních materiálů a prací. „Budova je ze šestnáctého století. Objevily se tam praskliny, docela zásadní. Vyvstala potřeba upravit stavbu a její postupy. Regionální muzeum v Mikulově, které je investorem, nechalo zpracovat projektovou dokumentaci na dodatečné práce. Vychází zhruba na deset milionů korun,“ řekla Deníku Rovnost dolnověstonická starostka Jaroslava Rajchlová. Obec pomáhá s úředním zajištěním dotací.

Dům přírody Pálavy bude dražší. Důvodem jsou vyšší ceny stavebních prací i jejich náročnost.Dům přírody Pálavy bude dražší. Důvodem jsou vyšší ceny stavebních prací i jejich náročnost.Zdroj: Infografika: Deník/Markéta Evjáková

Muzeum v Dolních Věstonicích je nyní uzavřené. Budoucí místo věnované Pálavě se stane součástí domů přírody, což je síť zaštiťovaná Agenturou ochrany přírody a krajiny. „Vznikne tam expozice, kde budou přírodniny, kresby nebo odlitky do pryskyřice. Celá se bude věnovat zejména přírodě Pálavy a vlivu člověka na prostředí okolo ní,“ nastínil vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet.

Pro návštěvníky bude nově otevřená také promítací místnost, učebna a herna. V okolí muzea přibude střešní zahrada, mokřad a vzdělávací prvky. „Muzeum se v budoucnosti dozajista stane vyhledávaným turistickým cílem. Návštěvníci se dozvědí o unikátní pálavské krajině, kultuře a historii,“ sdělil náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec.

Ladenští v listopadu vysadili další větrolam. Tentokrát za ulicí Ovčačky.
Nový větrolam: Ladenští vysadili desítky nových stromů a keřů

Celkové náklady mají být nově necelých sedmdesát milionů korun. Kromě kraje má zbylou část peněz pokrýt dotace ze Státního fondu životního prostředí. Po úpravě rozpočtu Regionální muzeum v Mikulově vypsalo také nové výběrové řízení na firmu, která práce zajistí. „V květnu potřebujeme předat stavbu. Ta má trvat patnáct měsíců. Projekt musí být dokončený do konce roku 2023,“ připomněla starostka Rajchlová podmínky dotace.

Jak už dříve řekl Deníku Rovnost ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín, původně plánovali otevření Domu přírody už letos.

Dolnověstoničtí mezitím upravili tamní náves. Dočkala se vydláždění, chybí už jen kašna připomínající tvar Novomlýnských nádrží. Náklady na úpravu návsi vyšly na více než dva miliony korun.