Kdo v sobotu zavítá na mikulovské náměstí, bude mít možnost seznámit se s unikátní kuchyní devatenácti národů, jejichž reprezentanti si krajinu Mikulovska oblíbili natolik, že se v ní usídlili natrvalo.

U stánků se tak bude vařit a ochutnávat kromě české a moravské kuchyně také arménská, bulharská, goralská, italská, horňácká, kavkazská, kelečská, mongolská, romská, srbská, valašská, vídeňská, záhorácká, židovská nebo malokarpatská. „Nově se bude prezentovat ruská a chorvatská kuchyně,“ doplnil zakladatel festivalu Štefan Kapičák. Míchat se budou rovněž koktejly za lepší svět.

Festival nabídne bohatý doprovodný program. V pátek bude v mikulovské synagoze zahájena výstava fotografií Jindřicha Štreita s názvem Tak blízko, tak daleko. Po vernisáži přijde na řadu promítání dokumentárního filmu Also los Gerta – sudetský komplex pět krát jinak, po němž bude následovat beseda se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou, autorkou románu Vyhnání Gerty Schnirch.

Na náměstí v sobotu vystoupí zástupci místního, ruského, maďarského a romského folkloru. Radnice se od čtrnácti hodin do půlnoci stane centrem ochutnávání vín, které zpestří Mužácký pěvecký sbor z Dolních Dunajovic a kapela Dr. Time. Nedělní dopoledne pak bude ve znamení veřejné snídaně, která se odehraje od deseti hodin na Kostelním náměstí.

DANA SMRČKOVÁ