Lidi z domácností „vyhnal" hrozící sesuv půdy v tamním pískovcovém lomu. „Nad lomem vede silnice Strachotín-Pouzdřany, bohužel průjezd každého auta znamená zvýšení rizika. Stav je opravdu vážný a po konzultaci s hasiči a obcí bylo rozhodnuto o evakuaci obyvatel ohrožených nemovitostí. Zároveň jsem požádal policii, aby zajistila respektování vydaného zákazu vjezdu na silnici Strachotín-Pouzdřany," řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Nebezpečím mohou být i klenby některých strachotínských sklepů, které jsou podmáčené. „Stav nebezpečí je vyhlášen rovněž na základě stanovisko geologické služby, podle kterého jsou místa, kde se půda sesula, nestabilní a bez jejich dočasného zklidnění a následného trvalého zajištění budou sesuvy v budoucnu i nadále pokračovat. Nejbližší hodiny ukáží, zda nenastanou problémy i jinde, jsem připraven rozšířit stav nebezpečí i na další území kraje," doplnil Hašek.

Velká hrozba

O vyhlášení rizikového stavu požádali starostové Hustopečí a Mikulova. Pozornost krizového štábu je na Mikulovsku zaměřená také na Dolní Věstonice. Po deštích se tam utrhl kus svahu, další se sune do starého ramene řeky Dyje a v ohrožení zavalením je několik chat. Do obce se sjeli policisté, hasiči, geologové, politici a další členové krizového štábu. U vinařských sklepů a domů vinoucích se kolem části stále uzavřené silnice na Pavlov se elektrikáři pustili do přeložení elektrického sloupu. Ten byl zasazený do poškozeného svahu a hrozilo jeho zřícení. „Jde o velkou hrozbu. Je potřeba stabilizovat svah a sloup přeložit na druhou stranu," sdělil geolog Vít Baldík z České geologické služby.

Na místě má sklep vinař Josef Levíček. „Takovou situaci jsem ještě nezažil. Navíc nás sem nechtěli kvůli bezpečnosti pustit. Uprostřed vinobraní tak nemáme možnost přivést hrozny ke zpracování. Pokud je neposbíráme, shnijí ve vinohradech. Kvůli překládce sloupu nás určitě na nějakou dobu odřízenou od elektřiny. Snad to bude rychlé," zadoufal Levíček.

Do obce brzy dorazí speciální hasičská jednotka z Hlučína. Ta terén základně zabezpečí. Dojde také k odtěžení části nestabilního svahu a jeho zpevnění.

S otazníkem je budoucnost jedné z chat, která je z části zasypaná. Rizikové místo hlídají policisté. „S lidmi to řešíme individuálně, některým přístup, pokud je to bezpečné, povolujeme," poznamenala mluvčí policie v okrese Břeclav Kamila Haraštová.

O několik set metrů dále než stojí vinné sklepy, směrem na Pavlov, je situace se svahem ještě horší. Platí úplný zákaz vstupu. Zemina v kopcovitém terénu se tlačí dolů k hladině Nových Mlýnů nad i pod silnicí. Ta je zčásti pokrytá bahnem.

Frekventovaná silnice zůstane i nadále uzavřená. Tamní obyvatelé budou moci s ohledem na zemědělské práce využívat náhradní cestu, na jejíž zpevnění pošle Jihomoravský kraj dotaci. „Zastupitelstvu předložím tento návrh už ve čtvrtek. Stejně tak na sebe vezmeme pokrytí nákladů na základní posudek geologické služby o tom, jaká opatření jsou nutná u postiženého svahu. Posudek by měl být hotový do dvou týdnů," oznámil hejtman Hašek.

Zprůjezdnění by mělo pomoci krátkodobé zpevnění. Poté dojde i na průzkum mapující širší okolí. Geologové dodají výsledky do konce roku. Cena se vyhoupne do řádů milionů korun. Jak stabilní jsou některá další místa, ukáží nejbližší týdny, kdy půda vyschne.