Archeologům, kteří dokončují letošní průzkum na Pohansku, se potvrzuje předpoklad, že narazili na velkomoravský kostelík.

„Tento týden končíme. Místo zakryjeme a zasypeme, aby se nám tady někdo nemotal. Příští rok budeme opět pokračovat, a to delší dobu, nejen těch šest týdnů,“ sdělil archeolog Petr Dresler.

Ještě před několika týdny badatelé z Masarykovy univerzity v Brně jen tušili, že by se pod zemí mohlo ukrývat pohřebiště. To se jim před několika dny skutečně potvrdilo. „Pustili jsme se do zásypů, o kterých jsme byli přesvědčeni, že jsou hrobové jámy. K dnešnímu dni jich máme tuším šestnáct na poměrně malé ploše,“ vylíčil v úterý Dresler.

Archeology při bádání překvapilo, že narazili také na dva hroby velmi malých dětí – novorozenců. „To se moc často nenachází. Jedna z hypotéz je, že se jednalo o děti z vyšší společnosti,“ nastínil mladý archeolog.

Kromě korálku, který byl vůbec prvním vzácnějším předmětem, vydalo naleziště o pár dní později další poklad v podobě hracího kamene. „Je to kulatý bochánek z černého kamene z jakési černé horniny, jehož původ nám není jasný. Víme, že není z prostoru střední Evropy. Možná ho sem někdo přinesl ze západu nebo z dalekého severu,“ přiblížil Dresler.

Všechny odkryté hroby se nacházejí kolem kamenné destrukce, která ukazuje na pozůstatky sakrální stavby, tedy kostelíka. „Letos se nám zatím nepodařilo určit půdorys. Zatím jsme se nedostali k základům stavby, takže nemůžeme říct, jak vypadala,“ vysvětlil vedoucí výzkumu Jiří Macháček.

Zkušený archeolog zároveň podotkl, že se jedná v souvislosti s velkomoravskou archeologií o výjimečné místo a jeden z nejvýznamnějších objevů poslední doby. K cennému nálezu přitom došlo úplnou náhodou přičiněním technika a správce základny archeologů na Pohansku Pavla Čápa.

„Dnes se sem sjedou naši i zahraniční odborníci, aby pomohli určit další strategii výzkumu,“ uvedl Macháček. Měli možnost posoudit práci zkušených archeologů i studentů z brněnské univerzity byla prázdninová výprava na Pohansko vítanou praxí. Takřka všichni měli radost, když při postupném odkrývání hlíny narazili na vzácnější předmět.

Jako například Petra Kaderková z Brna. „Určitě mám velkou radost. Našla jsem stříbrnou hrozničkouvou náušnici, která je tady zatím jediná taková. Je to můj první takový nález,“ svěřila se šťastná studentka při čištění kosterních pozůstatků v jednom z hrobů.