Je to samý karas, nadávali rybáři při prvním výlovu

Výlov nevýlov. Neslavně dopadlo na začátku týdne snažení rybářů na rybníku Nesyt. Místo aby se v sítích plácaly metráky kaprů, zátahy přinesly jen plevelné ryby a pár dravců. V úterý odpoledne začalo navíc pršet a zvýšení hladiny práci ještě více zkomplikovalo.

„Ráno jsme provedli zátah, ale ryba bohužel z důvodu většího množství vody v rybníce nesešla dolů. Nebyli jsme schopni spustit vodu na potřebnou úroveň. Ryba má proto dostatek vody v horní části rybníka. Výlov jsme proto přerušili a budeme pokračovat zřejmě v pondělí,“ řekl ve středu odpoledne ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

Plytký rybník

Stejný problém řešili rybáři i loni. Termín výlovu museli dvakrát či třikrát posunovat. A komplikace způsobila zanesená stoka. „Nesyt je velmi plytký rybník, nemá spád. Doufáme, že to napodruhé vyjde. Máme obavy, aby nedošlo k radikálnímu teplotnímu zlomu a nezamrzli jsme,“ bojí se Osička.

Jeho kolega z oboru Otto Vaďura, jednatel firmy APH-rybníky, která hospodaří na dalších třech rybnících za Nesytem, má pro potíže při výlovu vysvětlení. „Problém začal, když před dvěma lety vypustili rybník nasucho. Hladina pak byla příliš nízko, řekněme padesát centimetrů. Když pak silný vítr fučící od Sedlece na tři sta hektarech plochy rybníka zvedl vlny třicet centimetrů, usazené bahno se přesunulo k hrázím,“ je přesvědčený rybář.

OBRAZEM: Rybáři loví největší moravský rybník Nesyt

Loni podle něj pohořeličtí rybníkáři slovili Nesyt se štěstím. „V noci před posledním dnem lovení, když už to chtěli zabalit, přišel obrovský vichr, který vodu se stohektarového lavoru přes vytvořený hrb i s rybami přefoukal,“ popsal Vaďura.

Járek odbahnili

Osička říká, že s Nesytem byly problémy už dlouho před takzvaným letněním rybníka, tedy vypuštěním rybníka a odpočíváním jeho dna. „Pokud jde o plytký rybník, ten fenomén srážek jde jen do rybniční kotliny. Výpustní zařízení má nějakou kapacitu a z povodí se soustřeďuje voda od Sedlece. Takže pokud to nejsme schopní vypouštěcím zařízením spustit, tak se rybník zkrátka nedá slovit,“ zdůraznil rybníkář.

Vaďurovi dává zapravdu v tom, že rybáři dříve upozorňovali na problém zabahnění stoky. „Mě ale v současné době zajímá slovení rybníka. Naše upozornění Agentura ochrany přírody a krajiny vyslyšela a loviště a část stoky odbahnila,“ řekl Osička.

Výlov Nesytu: Rybník zamořil karas

Vyfrézování kanálu letos stálo Agenturu zhruba čtyři a půl milionu korun. „Bohužel je to v konfiguraci terénu dna. Vznikl tam nějaký val. Osobně bych to ale, pokud to nemám prokázané, nedával do souvislosti s předloňským letněním,“ prohlásil vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška.