Zájem stát se následovníky slavnějších kolegů má v regionu dlouhý zástup lidí.

Píší, malují, tvoří sochy… A spojuje je nízký věk.

„K mladým mám velmi kladný vztah, protože jsem si tím také prošel. Být neznámým autorem není nic jednoduchého," říká osmasedmdesátiletý Vojtek, jemuž se přezdívá malíř jižní Moravy.

Jednou z talentovaných malířek, které o sobě daly v minulých týdnech a měsících vědět, je například osmnáctiletá Michaela Urbánková z Valtic. Začátkem dubna mohli lidé vidět její díla v mikulovské galerii Efram.

Může se jednou stát osobností Vojtkova formátu? „Míša je skromná, nenápadná a hlavně nesmírně pracovitá osůbka. Při sympoziu stála u stojanu a tvořila třeba deset hodin v kuse, to bylo něco nevídaného. Její projev je hodně vyzrálý, z maleb cítíte neuvěřitelnou sílu emocí," uvedla nedávno provozovatelka galerie Sylva Chludilová.

Složitá cesta

Vojtek si hraje s myšlenkou, na jejímž konci by měla vzniknout publikace mapující známé i neznámé autory břeclavského okresu.

„Vždyť jen v Břeclavi jich může být asi padesát. A také Hustopeče jsou známé kvalitní základnou talentů," míní malíř.

Prosadit se pokouší rovněž začínající spisovatelé Michal Šefara z Břeclavi nebo Eliška Honzírková z Klobouk u Brna.

On má dvacet let, ona patnáct. On napsal již dvě knihy, ona na druhé nyní pracuje. „Je krásné a chválihodné, že mladí lidé píší. Je to úžasné, skláním se před jejich odvahou," reaguje Mičanová.

Vzpomíná. „Když jsem začínala já, byly úplně jiné rozjezdové možnosti. Hlavně žádný internet, díky němuž má autor ihned zpětnou vazbu. Na druhou stranu to může také ublížit, protože lidé umí být zlí. Autoři jsou křehké bytosti," vypráví Mičanová, jež proslula knihami o upírech.

Podobným směrem se výdává právě Honzírková, která napsala dílo reagující na ságu Twilight.

„Následovnicí bych se stala ráda, ale zda se mi to podaří, nevím. Je k tomu třeba vytrvalost, odvaha a hlavně se nenechat otrávit. Snad to v sobě mám," doufá Honzírková, o níž Břeclavský deník psal počátkem minulého měsíce.

„Článek mě potěšil a pomohl mi. Lidé na ulici se ptali, zda jsemto já z těch novin," líčí dívka s úsměvem.

Mičanová je přesvědčená, že pokud v sobě mají mladí jiskru a touhu něco dokázat, smysl pro psaní u nich zvítězí i přes různá úskalí.

„Díla mladých jsou zajímavá už jen tím, že jde o výpovědi jejich životního období," dodává Mičanová.