Žádná předvolební politická akce. Jen skákací hrad, cukrovinky a lízátka. To jsou slova předsedkyně pohořelických sociálních demokratů Ludmily Hruškové. Je to parazitizmus ze strany místní sociální demokracie, tvrdí zase tajemník pohořelické radnice Pavel Michalica. Konflikt se rozpoutal kvůli víkendovému Dni dětí v Pohořelicích, do jehož programu se chtěla zařadit i ČSSD. Oznámila to městu, jenže radnice zareagovala zákazem konání akce.

„Byl jsem nakonec obviněný z arogance státní moci,“ svěřil se rozzlobený tajemník s tím, že město se cítí ze strany sociální demokracie podvedeno při přípravě organizace tohoto shromáždění. „V průběhu jednání mi zástupce místní sociální demokracie poslal e-mail, v němž uvedl, že věděl o konání dětského dne, ale nepodíval se do programu,“ popisoval tajemník.

Nejprve totiž bylo předmětem dohadů obou stran místo konání dětského dne. „Na plakátech dne dětí je uvedeno u sportovní haly. Počítali jsme s tím, že tedy bude prostor u sportovní haly ohraničen jako vždy, když se koná akce se vstupným,“ vysvětlovala předsedkyně pohořelické sociální demokracie Ludmila Hrušková.

Politiku rozhodně ne

„Jsou to místní občané, takže by už měli vědět, že to není první akce tohoto druhu. Je v rozsahu pomalu celého centra města. Koná se ve dvou částech – hlavně u školy a v takzvané staré obci, takže atrakce budou na několika místech,“ opáčil tajemník.

Nelíbí se mu ani další jednání tamní organizace ČSSD. „Celou dobu tvrdili, že jsou domluvení s organizátorem akce,“ pokračoval Michalica. Jenže když podle svých slov zavolal ředitelce pořádajícího střediska volného času Domeček Monice Janičatové, dozvěděl se něco jiného. „Řekla mi: Já bych si v životě nedovolila zařadit politicky angažovanou akci do našeho dne dětí,“ vylíčil.

Janičatová přiznala, že ví o snaze sociálních demokratů mít na víkendových oslavách skákací hrad. „Říkala jsem jim, že máme akci v areálu, a proto doporučujeme, aby si to dali jinam. Jediné místo, které je k tomu vhodné, je náměstí, protože tam my žádné aktivity nemáme,“ vysvětlovala ředitelka pohořelického střediska volného času.

Instituce, které velí, totiž podle jejích slov nesmí podporovat žádnou politickou stranu. „Ať udělají akci pro děti, ale ať ji nespojují s tou naší,“ navrhovala Janičatová.

Předsedkyni pohořelické ČSSD se ale nelíbí vydaný zákaz shromažďování, který tajemník radnice uplatnil. „O žádné shromáždění jsem nežádala. Jen jsme se domlouvali dva měsíce předem, že postavíme skákací hrad na deseti metrech čtverečních. To bylo všechno. Byli jsme si vědomi, že tam bude den dětí, ale nechtěli jsme to rozhodně nijak zneužít,“ uvedla Hrušková s tím, že sociální demokraté nakonec svůj víkendový program odvolají.

Přečtěte si také: Sobotka se vrátil. S límcem