O uplynulém víkendu je ochutnávaly stovky lidí, kteří zamířili na košt ve Velkých Bílovicích. Takže? „Na to, co jsou naturální vína, existuje spousta odpovědí. Pro mě jde o víno, do kterého se nic nepřidává a nic se z něj nebere. Dříve vinařské potřeby nebyly a šlo to. Vše potřebné je v hroznu," říká Nestarec, který patří k výrazným propagátorům přírodního postupu výroby.

Pro lepší představu nabízí srovnání s jídlem: autentisté, jak se výrobcům říká, vaří pouze z přírodních surovin bez použití dochucovadel. „Běžně prodávaná vína bych přirovnal k polévce z bujónu a ta naturální k vývaru, který se táhne z kostí přes celou noc," pokračuje osmadvacetile­tý vinař.

A nebo… „Přirovnávám to i k holce. Jsou zmalované blondýny s umělými prsy, které když promluví, je to katastrofa. A pak máte normální přírodní holky, s nimiž se lze bavit."

Nestarec líčí, že naturální vína jsou pro každého. Ovšem je třeba se k nim takzvaně propít. „Důležitá je také otevřená hlava, nesmí se k tomu přistupovat s opovržením. Situace ve vinařství a potravinářství je stejná. Lidé zapomněli, jaké jsou původní chutě. Nedávno mi říkal kamarád, že dával synovi párek od řezníka a ze supermarketu. Samozřejmě malému chutnal ten druhý. Chutě mnohých lidí jsou dnes už tak zkrátka nastavené," míní vinař.

Výrobě se začal věnovat přibližně před třinácti lety. V začátcích dělal běžná vína, což ho, jak přiznává, neuspokojovalo. „Je to totiž velmi závislé na lidech, kteří doporučují, co se tam má dát a že to bez toho nejde. Tahle závislost mi nedělala radost. Pak jsem ve světě poznal, že to lze dělat jednodušeji a čistěji," uvádí Nestarec

Když se ve vzpomínkách vrací k první ochutnávce naturálního vína, mluví o příjemném překvapení. „Bylo to chutnější, opravdovější a pitelnější. Nebyla to polovína," přikyvuje mladý muž, který se v minulosti zaměřil rovněž na výrobu vinného šprycu nebo hroznového dresingu.

Zájem o naturální vína podle Nestarce stoupá. Děje se tak především v posledních pěti letech. Přesto asi šedesát procent jeho produkce míří do zahraničí.