V současnosti jsou ve Velkých Bílovicích dvě vinařství, která patří do sdružení takzvaných Autentistů. Ti při výrobě vína používají výhradně biologicky vypěstované hrozny a především dodržují tradiční postupy. „Do sdružení patří vinařství Jaroslava Osičky a Milana Nestarce. Své sklepy ale otevřou i další vinaři, kteří s Autentisty sympatizují a vyrábí naturální vína. Jedná se o vinařství Dalibora Osičky, Radka Varmuži a Radka Osičky," řekl mluvčí velkobílovických vinařů Stanislav Hrabal.

Pro naturální víno je typické, že je bez chemie. „Je bez chemie ve vinohradu a bez chemie a ostrých filtrací ve sklepě. V podstatě je to dodržení původních přírodních postupů," uvedl na vysvětlenou Jaroslav Osička, který se výrobě naturálních jako jeden z prvních v České republice začal věnovat.

Přirozené postupy

Festival tak nabídne milovníkům vína jedinečnou chuť. „Naturální vína nejsou chuťově tolik uhlazená a vytříbená jako ostatní, ale díky maximálně přirozeným postupům se v nich mimo jiné odráží terroir, tedy jedinečná vůně jednotlivých vinařských oblastí," zmínila za pořadatele Lucie Bukovanská.

Sklepy budou otevřené i v neděli, pouze po domluvě s vinaři. Poplatek za degustaci je sto korun.