Tři až sedm minut. Tolik času mohou ušetřit sanitky zdravotnické záchranné služby. Díky krajské dotaci ve výši jeden a půl milionu korun se dostanou lékaři k pacientovi dříve než doposud. Radní Jihomoravského kraje totiž schválili nákup navigačních systémů do šedesáti výjezdových aut.

„Po zkušenostech z jiných krajů víme, že je to systém, který umožňuje přenos souřadnic přímo do aut. Záchranáři pak vědí, kam přesně mají jet. Na operačním středisku totiž vyhodnotí přesné místo, odkud pacient či jiný člověk volá o pomoc. Předpokládané náklady, které na jedno auto činí třiadvacet tisíc korun, umožní zkrátit dojezdové časy o tři až sedm minut a výrazně přitom odlehčí radioprovoz mezi krajskýim operačním střediskem a zásahovými auty,“ vysvětlil důvod podpory krajský radní Oldřich Ryšavý, který má na starosti zdravotnictví.

Rychlejší příjezd

Jak dodal, nově zabudovaný systém zlepší dojezdovou situaci především na Kloboucku. Pomůže však i v dalších obcích. „V mnoha obcích záchranáři těžce hledají ulice a domy, protože třeba nemají označení. Podobný problém mají i na sídlištích. Díky systému se lékaři dostanou na přesné místo,“ vyjmenoval výhody Ryšavý.

Tento problém potvrdil i mluvčí záchranné služby Jihomoravského kraje Radek Turin. „V současné době jsou lidé na operačním středisku schopní navézt záchranáře až k domu. Ale je to zprostředkované, takže sám tým to aktivně nevidí. A nemohou si danou situaci ani sami vyhodnotit. Takže to může mít vliv na celkový dojezdový čas. GPS bude jen ku prospěchu věci,“ uvedl Turin s tím, že navigační systém by mohl zkrátit vyhledávání domů s pacienty i o několik minut. V současné době musejí přijet záchranáři k pacientovi podle vyhlášky do patnácti minut.

Už od podzimu

Podle Turinových informací by nové přístroje mohly v sanitkách začít fungovat už na podzim. „Musíme udělat výběrové řízení na dodavatele, po dodání navigací je také správně zabudovat do aut a poté je už můžeme začít plně využívat,“ vypočetl dobu, jakou si ještě pacienti i záchranáři musejí na navigace počkat.

S novinkou souhlasí i starostka Velkých Hostěrádek Alena Vávrová. A to přesto, že nikdo z obyvatel obce si nikdy na příjezd sanitek nestěžoval.

„Domy v obci popořadě číslované nemáme. Sama mám však zkušenost z letošního února, kdy jsem volala sanitku jednomu člověku u nás. Na operačním středisku po mně chtěli číslo popisné, ale na domě nikde nebylo. Takže jsem musela říct označení sousedního domu. To už našli a přijeli během patnácti minut. Musela jsem stát venku. Takže pokud by měli navigaci přímo v sanitce, mohli by lidé zůstat třeba u pacienta a pomáhat mu,“ souhlasila s nákupem.